Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su çiçeği sonrasında iz veya leke kalır mı?

235,738
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Su çiçeği sonrasında iz veya leke kalır mı?

Su çiçeğinin kendisinin yaptığı lezyonlardan sonra genelde iz kalmaz. Ancak su çiçeği sırasında bakteriyel bir enfeksiyon ilave olduysa, su çiçeği lezyonu daha da büyüdüyse, içindeki iltihap oranı daha da arttıysa iz kalabilir.

Streptokok enfeksiyonu, stafilokok enfeksiyonu gibi bakteri ilave olduğu zaman hem hastalığın seyri daha ağır olur, hem de bu lezyonlar iyileşirken skar dokusu bırakabilir.

Kaşınmak enfeksiyona neden oluyor

Su çiçeği olan bir çocuk kaşındığında tırnaklarıyla enfeksiyon bulaştırabilir veya vücut direncini düşüren ikinci bir enfeksiyon ilave olduysa bakteriyel enfeksiyon riskini artırır. Su çiçeği hastalığında non-steroid antiflematuar kullanıldığı zaman bakteriyel enfeksiyon ilave olma riskini artırmaktadır, bunlar iz bırakır.

Yine su çiçeği hastalığında, vücut direncini düşürdüğü için bazı komplikasyonlar daha da artmaktadır. Orta kulak iltihabı ve bakteriyel enfeksiyon olarak zatürre riski artmaktadır.

Su çiçeği çok nadir de olsa, meningoensefalit dediğimiz çocuklarda şuur değişikliği, yürüme problemlerine de neden olmaktadır. Ama genelde selim bir hastalıktır, kendiyle sınırlı bir hastalıktır. Su çiçeği 1 haftada kendi kendine iyileşir ve genelde kalıcı bir sekel bırakmaz.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat