Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stres nedenli adet kesilmesi için ne zaman doktora gitmek gerekir?

2,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Stres nedenli adet kesilmesi için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Üreme çağındaki bir kadında âdetler birden kesildiyse ve ciddi bir araştırma sonrasında altta yatan başka bir sorun bulunmadıysa stres kökenli olduğu söylenebilir. Âdet görmeme ya da âdetlerde aksama normal, sağlıklı bir kadında yılda bir - iki kere başa gelebilecek bir şeydir. Genelde kadınlar tedirgin bu gibi durumlarda tedirgin olur. "Hep zamanında âdet görürdüm, bu ay 2 gün gecikti, 1 ay gecikti" diyebilir. Bu, panik olunacak bir durum değildir ama muhakkak değerlendirilmesi gerekir. Doktorunuz ultrason ve muayene sonrasında herhangi bir patoloji saptamadıysa genellikle bir süre izlemeyi önerecektir. 

Eğer herhangi bir şekilde âdet düzensizliği yaşıyorsanız veya âdetleriniz kesildiyse muhakkak, hiç beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Ama bu mevsim geçişleri gibi dönemlerde tekrarlıyorsa, vücudunuzu tanıyorsanız bir süre beklenebilir. Doktor muayene ettikten sonra bir sorun görülmemişse, zaten birkaç ay içerisinde âdetlerin normale dönmüş olması beklenir. Yine dönmediyse kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız kontrole çağıracak ve daha ileri bir tetkik ve tedavi planlanacaktır.

Tüm bunların yanı sıra önemli bir detay da âdet kesilmesini kişinin yaşadığı stresli döneme bağlamadan önce bunun altında yatabilecek şeyleri de gözden kaçırmamaktır. Örneğin erken yaşta bir kadın âdetten kesildiyse bunun psikolojik olduğunu düşünebilir ama ciddi bir durum olan erken menopoz evresi de başlamış olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmek istemediğimiz için âdet kesilmesinin tanısını kendimiz değil, muhakkak bir doktor vermelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat