Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

StarLine mesafeden motor çalıştırma özelliği nasıl çalışır?

10,986
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

StarLine mesafeden motor çalıştırma özelliği nasıl çalışır?

Öncelikle şunu vurgulamamız gerekir ki StarLine, Türkiye'de mesafeden araç çalıştırmayı aracın immobilizerini iptal etmeden gerçekleştiren tek, dünya genelinde ise birkaç sistemden biridir.
 
Sistemde kullanılmakta olan BP-03, BP-05 ve F1 anahtarsız immobilizer atlatma modülleri sayesinde aracın immobilizeri çalışmaya ve aracı korumaya devam eder ve sadece sizin komutunuzla mesafeden çalışmasına izin verir, motor çalıştığı sürece de aracı kilitli tutar ve korumaya devam eder. İmmobilizer aracın koruma chipi olup, iptal edilmesi aracı çalınma gibi istenmeyen müdahalelere karşı savunmasız bırakmaktadır.
 
Diğer bir önemli husus düz vitesli araçlardır. StarLine bu sorunu da özel bir programlama ile çözmüştür.

Diyelim ki eve geldiniz ve aracı bir sonraki kullanışınızda mesafeden çalıştırmayı planlıyorsunuz. Kontağı kapatmadan önce vitesi boşa alıyoruz, el frenini çekiyoruz ve kontağı kapatıp anahtarı çekiyoruz. Bu durumda aracımız çalışmaya devam eder. Araçtan çıkıp güvenliği devreye sokuyoruz. Güvenliğin devreye girmesi ile motor durur ve aracımız artık güvenli bir şekilde mesafeden çalıştırılmaya hazırdır.
 
StarLine mesafeden motor çalıştırma 4 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir:
 
Kumanda veya cep telefonu ile çalıştırma

Özellikle çok soğuk günlerde veya soğuk bölgelerde yaşıyorsak, araca binmeden önce kumanda ekranından aracın motor ve salon sıcaklıklarını kontrol ediyoruz. Motor sıcaklığı yeterli seviyede değilse ve soğukta aracın içerisinde motorun ısınmasını beklemek istemiyorsak veya ailemizin soğuktan ektilenmesini istemiyorsak kumanda yardımı ile motoru uzaktan çalıştırıyoruz. Böylece biz aracımıza gelene kadar hem motor hem de aracımızın salonu istediğimiz sıcaklığa geliyor. Sıcak günlerde veya sıcak bölgelerde de yine motoru mesafeden çalıştırarak aracımızın salonunu istenilen seviyeye kadar soğutabiliyoruz.
 
Motorun çalışacağı süreyi kullanıcının kendisi belirleyebiliyor. Bu özellik diplomatik araçlarda yani makam araçlarında, olası suikast girişimlerini önlemek amacı ile örneğin patlayıcı yerleştirilme ihtimaline karşı da sıklıkla kullanılmaktadır.
 
Önceden ayarlanmış zamanda mesafeden çalıştırma
 
Bu özellik daha çok aracın kumanda çekim alanı dışında bulunduğu durumlarda kullanılmaktadır. Diyelim ki sabah 8'de işe gidiyorsunuz ve aracınızı kumanda çekim alanının dışında bir yere park ettiniz. Sistemi isteğe göre 07:40 veya 07:50'ye programlayabiliyorsunuz. Siz hazırlanana kadar sistem motoru çalıştırıp motor ve salon sıcaklıklarını istediğiniz seviyeye getiriyor.
 
Belirli aralıklarla çalıştırma
 
Diyelim ki yurtdışına çıkıyorsunuz ve aracın aküsünün tükenmesinden endişelisiniz ya da aracınızın motorunun sürekli olarak sıcak kalmasını istiyorsunuz. Bu durumda aracınızın 2-24 saatte bir istediğiniz süre kadar çalışması için programlayabilirsiniz.
 
Belirli sıcaklığa göre çalıştırma
 
Bu özellik donma riskinin olduğu soğuk bölgelerde ve özellikle de ticari araçlarda çok fazla tercih edilmektedir. Sistemi istediğiniz değere programlıyorsunuz, örneğin -10 derece. Hava sıcaklığı -10 dereceyi bulursa aracınız istediğiniz süre kadar çalışır, motor sıcaklığı yükseltilir ve tekrar kapanır. Bu şekilde aracın donma tehlikesi atlatılmış olur.

Videoyu Göster

Otomotiv Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat