Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sözleşmeli çalışanlar tazminat hakları için nasıl bir dava açmalı?

357
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sözleşmeli çalışanlar tazminat hakları için nasıl bir dava açmalı?

İş kanununa bağlı olarak çalışan yahut iş kanununa bağlı olmayıp da toplu iş sözleşmeleri veya özel kanunlar ile iş kanundaki dava yollarını kullanacak işçiler iş mahkemelerinde dava açabilirler. Şayet davanın açılacağı yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemeleri, iş mahkemesi sıfatıyla davayı görüp karara bağlayacaktır. 


Dava yoluna gideceklerin haklı nedenle bir fesih söz konusuysa öncelikle bu durumu işverene yazılı olarak bildirmeleri gerekir. Ayrıca İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak sözleşmeyi feshedebilmesi için bu tür davranışları öğrendiği tarihten itibaren altı iş günü içerisinde bu hakkını kullanması gerekir. 

Belirtilen süre içinde fesih hakkını kullanmadığı takdirde, hakkını yitirir. İşçinin altı günlük süreyi geçirdikten sonra sözleşmeyi feshetmesi halinde, fesih geçersiz sayılacak, işçi derhal fesih hakkını kullandığı durumlarda alabileceği haklarını; örneğin kıdem tazminatı hakkını yitirecektir. Bu nedenle bu hakkı kullanmak isteyen çalışanlar öncelikle bir ihtarnameyi noter kanalıyla göndererek işe başlayabilirler daha sonra dava yolunu tercih edebilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat