Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sözleşmeli çalışanlar hangi durumlarda kıdem tazminatı alamaz?

624
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sözleşmeli çalışanlar hangi durumlarda kıdem tazminatı alamaz?

İş Kanunu'na tabi olarak çalışan bir işçi herhangi bir haklı nedene dayanmaksızın iş sözleşmelerini tek taraflı olarak feshettiyse yani haklı neden olmaksızın istifa ettiyse bu durumda işverenden kıdem tazminatı talep edemez.

İşverenin iş sözleşmesini işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılığı nedeniyle feshetmesi halinde de işçi kıdem tazminatı alamaz. Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık iş kanununda örnekleme şeklinde sayılmıştır.
 
Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık:
- İşçinin iş için gerekli vasıfları taşıdığı konusunda işvereni yanıltması örneğin iyi derecede yabancı dil bildiğini belirterek bu vasfın gerekli olduğu bir işe yerleştirilen işçinin aslında yabancı dil bilmemesi örnek verilebilir
- İşçinin, işveren veya aile üyeleri hakkında ağır sözler söylemesi
- İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
- İşçinin işverene yahut onun aile üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması
- İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanması, işverenin mesleki sırlarını - İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.
- İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi.
- İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
- İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat