Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sorunumuza göre psikiyatriste mi yoksa psikoloğa mı gitmemiz gerektiğine nasıl karar verelim?

3,094
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sorunumuza göre psikiyatriste mi yoksa psikoloğa mı gitmemiz gerektiğine nasıl karar verelim?

Her iki uzman da ruhsal sağlık alanında çalışır. Bu nedenle birbirleriyle karıştırıldıkları olur. Kısaca anlatmak gerekirse en önemli fark, psikiyatristler duygusal ve davranışsal sorunların fiziksel kökenli olduğundan yola çıkarak şikayetleri ve sorunları ilaç yoluyla tedavi eder. Psikologlar ise duygusal ve davranışsal sorunların psikolojik kaynaklı olduğundan yola çıkarak  sıkıntıların, zorlukların, uyumsuzlukların ve davranışların nedenlerini araştırarak kişinin aradığı psikolojik sağlığa kavuşmasını konuşma terapisiyle sağlar. 


Psikiyatriste mi önce gitmeliyim yoksa psikoloğa mı sorusuna aslında tek başına cevap verilmesi mümkün değildir. Yani psikologlar ve psikiyatristler çoğunlukla işbirliği halinde çalışırlar. Çünkü her iki dalda çalışan uzmanlar ruhsal sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmaları takip eder ve bu araştırmalar ışığında danışanı için en etkin terapiyi uygulamakla yükümlüdür. 

Ve gerektiği zaman birbirlerine yönlendirme yaparlar. Çünkü bazı durumlarda ilaç tedavisi, bazı durumlarda psikoterapi, bazı durumlarda da her ikisi kullanılmaktadır. Gerçi yapılan son araştırmalarda sadece ilaç tedavisinin hastalığı tedavi etmede yeterli olmadığı konusunda hemfikir olunmuştur. 

İlaç hastalığın seyrini azaltmakla beraber terapi davranışlarının yeniden yapılanması için önemlidir. Ruhsal sağlık alanında sorunların çözümlenmesi için en iyi yöntemler aranmaktadır. Dolayısıyla hangi meslek grubundan birine gittiyseniz de gerekli yönlendirmeler psikoloğunuz yada psikiyatristiniz size yapacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat