Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sonbaharda hangi meyveleri tüketelim?

1,307
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sonbaharda hangi meyveleri tüketelim?

Sonbahar kışa hazırlandığımız mevsimlerden bir tanesi. Bu anlamda meyve tüketimini de mevsimine göre tercih etmemiz daha doğru olur. 

Sonbahar mevsiminde çıkan meyveler

Kavun, karpuz, mürdüm eriği gibi meyveler su miktarı açısından zengin olduğundan sağlığa faydası olan ve sonbahar meyvelerindendir. 

Posa içeriği çok yüksek olan ve bağırsaklarımız açısından çok faydası olan incir sonbahar aylarında olan meyveler arasında. Üzüm, hem vitamin hem de mineral bakımından zengin, hem de lif oranı çok yüksek sonbahar meyveleri arasındadır. 

Elma detoks bakımından faydalı bir meyvedir ve sonbahar aylarında rahatlıkla bulunabilir. Likopen kaynağı olan greyfurt da aynı şekilde sonbahar aylarında tüketilebilir.

Muz, iyi bir potasyum kaynağıdır ve sonbahar aylarında tüketilebilir. Pratik olarak yenebildiğinden mandalina da ara öğünlerimize rahatlıkla konuk edebileceğimiz meyveler arasında. İki mandalina ortalama 1 porsiyon meyveye denk gelir. Yine sonbahar aylarında narı çok rahat bir şekilde bulabiliriz ve tüketmemiz de gerekir. Çünkü çok güçlü bir şekilde antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı korur. Bu nedenle her gün bir avuç kadar gelen yarım narı tüketmekte fayda vardır. 

Sonbahar aylarında rahatlıkla bulunabilen armut, hem pektin yönünden zengindir, hem de tok tutma özelliği vardır. Bu yüzden mevsiminde olan armutu sonbahar aylarında tüketmekte fayda vardır. C vitamini yönünden çok zengin olan kivi de, sonbahar aylarında bağışıklığı güçlendirme, sindirimi rahatlatmak adına her gün 1 adet olacak şekilde tüketilebilir. 

Trabzon hurması, A ve C vitamini yönünden çok zengindir ve iyi bir posa kaynağıdır. Trabzon hurmasını da her gün veya gün aşırı, diğer meyvelerle değiştirerek tüketebilirsiniz. 

Pektinden yüksek olan, A ve C vitaminleri içeren ayva, aynı zamanda tok tutma özelliğinden dolayı zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde tercih edilebilir.

Portakal, kızılcık gibi meyveler de sonbahar aylarında rahatlıkla tüketilebilir. C vitamini yönünden zengin oldukları için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olurlar. 

Meyveleri dengeli bir şekilde ve mevsiminde tüketirseniz hem sağlığınıza hem de bütçenize fayda sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat