Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Soğuk alerjisi nedir?

8,002
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Soğuk alerjisi nedir?

Soğuk alerjisi soğuk ürtikeri olarak da bilinir. Özellikle soğuğun temas ettiği deride kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Temas eden bölge oral mukozaysa, örneğin dondurma yeme sonrası dudağın şişmesi, nefes yolunda şişme oluşması sonucu nefes darlığı da oluşabilir.

Eğer çok geniş bir deri alanı soğuğa maruz kaldıysa ölüme kadar varan sorunlar da oluşabilir. Özellikle 4,5 derecenin altında bir sıcaklık söz konusuysa soğuk alerjisi gerçekleşir. Bundan daha yüksek derecedeki sıcaklıklara hassasiyet gösteren hastalar da vardır.

Soğuk alerjisi nemli ve rüzgarlı havalarda da görülebilir. Soğuk rüzgar, soğuk yiyecekler, soğuk suya temas ile ellerde, yüzde, soğuğun maruz kaldığı bölgelerde oluşur. Soğuk ürtikeri hafif seyredebilmekle birlikte çok şiddetli olduğu durumlar da vardır. Bazı hastalar birkaç ayda düzelirken, bazı hastaların sorunları yıllarca sürebilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat