Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Soğanın faydaları nelerdir?

2,247
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Soğanın faydaları nelerdir?

Soğan; A ve C vitamini, fosfor, potasyum ve antioksidan öğeler bakımından son derece zengindir. Aynı zamanda prebiyotik özellik taşır. İçeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde de bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücuda direnç verir. Yapılan çalışmalar soğanın HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini de artırdığı göstermiştir. Soğan, ayrıca vücutta antibiyotik özellik göstermektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında veya hastalıklar söz konusu olduğunda soğan tüketimi mutlaka artırılmalıdır. 

Soğanın yararları

Soğan, mide mukozasını da uyardığı için özellikle iştah açıcı olduğu bilinmektedir. İştah kaybı olan ya da kilo almak isteyen kişiler de soğanı güvenle tercih edebilirler.

Kanserden koruyucu etkisi olan soğan, çok iyi bir antioksidandır ve vücutta tümör oluşmasını engeller. Düzenli soğan tüketilen ülkelerde kanserin çok daha nadir görüldüğü ve hatta o ülkenin halkının da çok daha uzun süre yaşadığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Özellikle bağışıklık sistemi düştüğünde veya hastalıklar söz konusu olduğunda soğan tüketmeyi unutmayalım. 

Soğanın faydaları

Soğan lifli bir besin olduğundan hem kan şekerini düzenler, hem de tok tutar. Posa içeriği yüksek olduğundan ve prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir.

Soğanı büyükten küçüğe herkes tüketebilir, hatta tüketmelidir de. Ancak hemoroit şikayeti olan kişilerin soğan tüketim miktarına dikkat etmesini ve aşırı oranda tüketmemesini öneriyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat