Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sling bebek taşıyıcı nedir?

3,474
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sling bebek taşıyıcı nedir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan taşıma yöntemlerinden birisi taşıma bezidir. Bebek taşıma bezi uzun, dikdörtgen biçiminde, çoğu zaman örülmüş ve bazen elastik, toplam uzunluğu 5 metreye varabilen bir bezdir. Çocuğun fizyolojisine ve rahatına uygun olabilecek her türlü şekilde bağlanıp, düğümlenebilir. Göbekte, sırtta, bel hizasında taşımak mümkündür.

Bağlama bezini bağlamayı öğrenmek başlangıçta biraz çalışma gerektirir. Fakat bazı teknikler çok kısa zamanda öğrenilip, doğru bir şekilde uygulanabilir. Taşıma bezleri ipek, pamuk, kadife gibi birbirinden çok farklı materyallerde bulunabilirler ve bu materyaller sentetik materyallere oranla daha iyi hava alır.

En uygun bebek taşıma bezleri çapraz dokuma, mücevher ya da jakar tekniği ile örülen modellerdir. Bunlar sağlam, sıkı aynı zamanda da bebeğin vücudunu gerektiği ölçüde sarabilecek bir bandaj gibi elastiktir.

Kumaşın ortasını belirleyen etiketini dikkate alarak, taşıyanın vücudunun ortasına gelecek şekilde göğsünde ortasından arkaya alınır. Kumaşların üst kenarları el ile alttan, bir tanesini omuzdan yukarı, sonra da diğeri öne doğru alınır. Taşıma sürecinde ağırlığı dağıtabilmek için kumaşın olabildiğince üst üste gelmemesi ayarlanır. Bebeği taşımak için ön taraftaki kumaşta uygun bolluk bırakılır. Bebekler büyüdüklerinde, kafalarını tutmaya başladıklarında bu bağlama kolları dışarıda da yapılabilir.

Bebeği kucağa aldıktan sonra ayaklarını kumaşın altından geçirip, üst kumaşı bebeğin üstünden kolları içeride kalacak şekilde kulağının iki parmak üstüne getirilir. Sonrasında bir bohça oluşturulmaya çalışılır. Bebeğin alt kısmında kalan fazla kumaş taşıyıcı ile bebek arasına sıkıştırılır. Omuzlarda kalan kumaşın üst kenarı yukarı ya da aşağı değil paralel şekilde çekilir. Daha sonra aşağıda pike pike yaparak sıkılığı bırakmamak gerekir. Aynı işlem diğer taraf içinde yapılır. Kumaşın iki ucu da pike yapıldıktan sonra bebeğin altından arkaya doğru getirilip düğüm atılır.

Bebek taşımada dikkat edilmesi gereken noktaların başında 90 derecelik ayak pozisyonu, omuriliğini destekleyen C pozisyonu almasıdır. Bu şekilde bebek hem doğru, hem de taşıyan için ergonomik biçimde taşınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat