Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şişmanlığın tek nedeni fazla yemek mi?

30,420
kez izlendi
Puan: 4.36 / 5
Detaylı Açıklama

Şişmanlığın tek nedeni fazla yemek mi?

Şişmanlığın elbette ki tek nedeni fazla yemek değil ama en temel nedeni fazla yemek yemektir. Şişmanlığın bir diğer önemli sebebi ise metabolik sebeplerdir. 

Metabolik hastalıklar, hipotiroid, insülin direnci veya dolaşım bozuklukları gibi hastalıklar kilo almanın nedenleri arasındadır. 

Dolayısıyla şişman olmanızın ya da çok kilo almanızın sebeplerini mutlaka bir endokrinoloji uzmanı ve bir diyetisyen ile takip etmeniz, altındaki sebepleri ortaya çıkardıktan sonra size uygun bir doğru beslenme programı ile kilo vermeniz mümkündür. 

Şişmanlığın bir diğer nedeni ise siz çok acıkmıyor olsanız, açlık hissetmeseniz de, yeme davranışında oluşan bozukluklardır. Bunların altında duygusal sebepler yatar. Depresyon, anksiyete, huzursuzluk hali, birtakım problemlerle baş edememe durumlarında insanlar yeme davranışı geliştirir. Bu tamamen ruhsal doyumsuzluktur ancak biz bu gibi durumlarda vücudumuzu doyururuz. Karnımız aç değildir, şekerimiz normal seyrediyordur ancak yine de yeme isteği durdurulamaktadır. Bu gibi durumlarda da bir hekimden, diyetisyenden ziyade mutlaka bir psikoloğa ya da psikiyatra başvurmanızda fayda vardır. 

Videoyu Göster

Sağlıklı Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat