Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sırt ağrısı çekenler hangi egzersizlerle rahatlayabilir?

225,181
kez izlendi
Puan: 4.55 / 5
Detaylı Açıklama

Sırt ağrısı çekenler hangi egzersizlerle rahatlayabilir?

Sırt ağrılarındaki en sık sebep sırt bölgesindeki omurlara yapışan kasların kısalığı olduğu için en çok sırt germe egzersizleriyle rahatlamak mümkündür. 

Eğer iki tarafta eşitsizlik var ise iki tarafı eşitleyici egzersizlerle, yani bir tarafta kısalan kası uzatıcı egzersizlerle, diğer tarafta uzayan kası kısaltıcı egzersizlerle, diğer taraftan ise germe egzersizleri dediğimiz yine kası kuvvetlendiren ve uzatıcı uzatıcı egzersizlerle sırt ağrılarından kurtulabiliriz.

Eğer omurgamız şöyle yana doğru çekilmiş ise çekilen omurgada bu taraftaki kasları uzatmamız ve kuvvetlendirmemiz gerekir ki bu tarafa doğru çekebilsin. Yani kısa olan tarafı uzatarak ve zayıf olan tarafı kuvvetlendirecek egzersizlerle sırt ağrılarını çok etkin bir şekilde önleyebiliriz.

Sırt ağrılarını iyi tedavi edersek bel ve boyun fıtıklarını da engellemiş oluruz.

Sırt bölgesinde en sık karşılaşılan durum da dorsal kifoz artışı dediğimiz bu açının arkaya doğru artmasıdır. Bu durum, yani sırttaki eğrilik arttığı zaman hem boyun bölgesinde hem de bel bölgesindeki aks, yani açı bozulur ve sıklıkla boyun fıtığı ya da bel fıtığı şeklinde karşımıza gelebilmektedir 

Boyun ve bel fıtıklarının altta yatan sebeplerine baktığımızda, sıklıkla sırt ağrısından kaynaklandığını, sırt bölgesindeki dengesizlerden kaynaklandığını görebilmekteyiz.

Omurgamız bir bütün olduğu için boyun bölgesindeki açı artışları sırt bölgesi problemlerini, sırt bölgesindeki açı artışları da bel bölgesi problemlerine yol açmaktadır. 

Başarılı bir sırt tedavisiyle kişinin bütün omurga dengesizliklerini düzeltmesi mümkündür. Bu da ancak fizik tedavi uzmanının iyi bir değerlendirmesi ve gerekli egzersizleri vermesiyle mümkündür.

Pilates gibi egzersizlerin yanlış yapılmasıyla yanlış bölgeye binen yükler boyun sırt ve bel fıtıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle tamamen kişiye göre özgün egzersiz programlarının belirlenmesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat