Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinirsel bayılma nasıl olur?

5,919
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinirsel bayılma nasıl olur?

Sinirsel bayılma genellikle ergenlikte ve kadınlarda daha fazla görülür. Bunlarda aile öyküsünde, aile dinamiklerinde bazı problemler mevcut ya da çocuğun okul ve davranışı ile ilgili problemler, altyapıda da kişilik özelliğine bağlı bazı yatkınlıklar söz konusu.

Genellikle vücut burada nörotik bir mekanizma dediğimiz var olan bir psikolojik olaya veya ruhunda çözümleyemediği, çevresinin buna yardımcı olamadığı durumlarda somatizasyon dediğimiz, vücudun hareketi ile tabloyu ortaya çıkarıyor. Adeta ruhun ağlaması demek daha doğrudur, ruhun bir çığlığıdır. Kişi kasılarak, her türlü garip hareketi yaparak; derin nefes alıp vermeler, olmadık yerde düşmeler görülebilir. Hafif bir eleştiri, hafif bir hoşnutsuz olaya karşı kişi tepki olarak bu hareketleri ortaya koyar. 

Sinirsel bayılmaların tipik özelliği sürelerinin 1 dakikadan uzun olmasıdır. Hemen hemen pek çoğunun öncesinde bazı psikojenik travmalar söz konusudur. Bunların derin olarak araştırılması oldukça önemlidir. Çünkü bunlar erken yaşta; çocuklukta, ergenlikte çözülmezse ileri yaşlarda başka problemlerle ortaya çıkar ve bunların tedavileri bazen çok derin ve uzun süreçler alır. Zira aile dinamiklerinin de incelenmesi gerekir. Çünkü bu sadece bireyin problemi değil, yetiştirildiği çevre ile ilgili problemler olduğu için çözümü de oldukça karmaşık olan sorunlardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat