Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Singapur seyahatinde ne tür sorunlar yaşanabilir?

19,848
kez izlendi
Puan: 4.21 / 5
Detaylı Açıklama

Singapur seyahatinde ne tür sorunlar yaşanabilir?

Singapur'un diğer adı Fine City, yani "ceza şehri". Özelikle sigara içenler Singapur'da en çok sokakta sigara içmek konusundaki yasaklar nedeniyle sıkıntı çekebilir. Zira Singapur'da sokakta sigara dumanını üflemek için 2500 Amerikan dolarını gözden çıkarmanız gerekiyor. Keza, Singapur'da sokakta sakız çiğnemenin cezası da 1000 Amerikan doları. Bu arada Singapur'da sokakta yere tükürmenin ve kirli araca binmenin de cezaları var. Kısacası, Singapur'a ayak bastığınız anda düzeni, temizliği ile dikkatinizi çekecek bu şehrin böyle tutmak için hükümetçe çok ciddi bir çaba sarf ediliyor. Bu da şehri ceza şehri haline getiriyor.

Singapur'da konaklama
Singapur'daki otel fiyatları, diğer Asya ülkelerine göre daha pahalı. Bu anlamda daha düşük fiyatlı otelleri tercih etmeniz gerekiyor ancak otel fiyatları yüksek olduğundan işletmeler en küçük alanları bile değerlendiriyor; bu da turistlere beklediklerinin çok altında ve dar odalar olarak geri dönüyor. Bu anlamda konaklama için otel seçerken kalacağınız oda hakkında sıkı bir görüşmeye girmeniz, olası kötü sürprizleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Singapur'da kıyafet vb. ürünleri Türkiye'dekiler aynı fiyata bulmanız mümkün. İş elektroniğe gelince %30'ların altında fiyatlara ürünler mevcut ancak burada şunu unutmamak gerekiyor: Elektronik fiyatları dengesiz ve bu nedenle iyi pazarlıkçı olmalısınız. Zira size fiyatlar vergisiz yahut tax-free düşürülerek söylenmiş fiyatlar olabilir.

Singapur'da ulaşım
Singapur'da ağırlıklı olarak metroyu tercih edebilirsiniz. Ancak kimi zaman doğrudan gideceğiniz yere çıkmadığı ve sizin de az zamanınız olduğu için taksi kullanmanız gerekebilir. Singapur'da taksiler diğer ulaşım araçlarına göre daha pahalı ancak turistler için metrodan sonra ikinci seçenek olabilir. Tabii taksi ücretlerinin yoğun saatlerde, taksiyi kapıya çağırınca yahut rezervasyon ile bindiğinizde ekstraya tâbi olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Ancak tüm bu ekstra ücretler aracın içindeki tarife cetvelinde yer alıyor. Üstelik tüm taksilerde navigasyon sistemi olduğundan gideceğiniz noktayı takip etmeniz, sizi dolaştırıp dolaştırmadığını görmeniz mümkün.

Dünyada belki de herkesin kendi dilleri dışında İngilizce okuyup yazabildiği Singapur kadar küçük bir ada yoktur. Çünkü aslen Singapur'un kendine ait "Singapurca" gibi bir dili yok. Singapur'da Malezyalılar ile Çinlilerin getirdiği Malayca ve Çince'nin karışımı olan bir dil konuşuluyor. Singapur'daki tüm okullarda zorunlu olarak İngilizce öğreniliyor. Eğer İngilizce biliyorsanız Singapur'da hiçbir şekilde dil problemi yaşamazsınız.

Tüm Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi, Singapur halkı da çok sessiz, sakin ve mülayim. Bu nedenle turistlerin yerel halk ile anlaşamaması mümkün değil. Hatta Singapurlular, genel yapı itibariyle çok sakin olduklarından bizlerin aşırı hareketlerinden rahatsız olup ürkebiliyorlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat