Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresi nedir?

671
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresi nedir?

Sınav stresinden evvel belki en yalın haliyle stres nedir onu tanımlamak daha iyi olabilir. Stres, kişinin olmak istediği durumla, olduğu durum arasındaki farktan kaynaklanan fizyolojik bir tepkidir ve bu fark ne kadar büyükse stres, yani Türkçe karşılığıyla ?gerginlik? o kadar büyük olacaktır. 


Kişi ne kadar kendisini temsil etmeyen, rahatsız olduğu, bulunmak istemediği bir durumda ya da ortamda bulunuyorsa, vücut metabolizması da ona o ölçüde olumsuz tepki ve rahatsızlık verecektir. Vücudumuz aslında bize verdiği her tepkiyle bir şeyler anlatmak ister, vücudumuzda hissettiğimiz her hissiyat -ki stres de tam anlamıyla bu kapsama girer- bize bir şeyleri değiştirmemiz gerektiğini, olan biten her neyse kişinin psikolojik yapısına uygun olmadığını vurgulayan çok önemli ve dikkate alınması gereken habercilerdir. 

Stresli insanı sıcak basar, terleme görülür, atardamar kan basıncı hızlanır, kulaklarda uğuldama oluşabilir, vücut metabolizması tamamen sempatik sistemde çalışmaya başlamıştır. İstenmeyen durumda olmak tehdit altında olmak olarak algılanır ve vücut kendini korumaya yönelik bir dizi önlem alır. Bütün bunlar tabii ki büyük enerji kaybına sebep olur, daha da önemlisi o an yapılması gereken gerçek işle ilgili performansı da negatif etkileyecektir. 

Sınav stresi de öğrencilerin sınavda başarılı olamama ihtimalinin yarattığı korku ve endişe durumunu bir anlamda hayatlarının bir gerçeği haline getirmeleri sonucunda oluşan stres cinsidir. Sınav stresinde öğrenci başarısız olmak istememektedir ama bu konuda bir risk vardır ve vücut bu riske karşı kendini koruma altına almaya çalışacağı için buna bağlı olumsuz etkilerin deneyimlenmesi de ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat