Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresi için ebeveynler neler yapabilir?

175
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresi için ebeveynler neler yapabilir?

Çocukların doğru motive olmalarında ebeveynlerin rolü birinci sıradadır, anne babanın en büyük görevi çocuklarına bir yetenek avcısı edasıyla yaklaşmaktan geçmelidir. Onlar çocuklarının her hareketini izlemeli, yeteneklerini, becerilerini, keyif aldığı anları, değerlerini ve ilgi alanlarını keşfetmeye yönelik ve büyük titizlikle işlenmiş bir yaklaşımla çocuklarını mercek altında tutmalı ve bu yönde yönlendirerek motive etmelidirler. 


Anne babalar çocuklarına sonsuz ve karşılıksız sevgiyle yaklaşmaları, çocuklarını gerçekten temsil eden hayaller ile onları motive etmeleri, okulu bir başarı kriteri olarak değil, sadece hayallere giden yolda atlanması gereken bir basamak taşı olarak çerçevelemeleri öğrenci için son derece rahatlatıcı ve motive edici olacaktır. Yani öğrenciye şunu hissettirmek doğru olmayabilir: "Ben bu sınavdan anne babamı tatmin eder bir sonuç alamazsam bana karşı olan sevgileri azalacak, beni daha az sevecekler." 

Bu durum stresten de öte çocukta daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilir. Ayrıca çocuğa gösterilen sevgiyi onun okulda gösterdiği başarıya endekslemek, çocuğun başarısına da hiçbir olumlu katkı sağlamayacaktır. Anne babalar sınav sonucuna odaklanmaktan ziyade çocuklarının sevgi ve güven içinde ve bütün bilgisini mükemmel bir şekilde aktarabileceği bir sınava sürecini çocuklarıyla beraber deneyimlemeliler. Amaç çocuğun başarılı sonuç alması değil, çocuğun elinden geleni yaptığından emin olmak olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat