Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sık bayılan kişi nasıl bir muayeneden geçmeli?

8,737
kez izlendi
Puan: 3.43 / 5
Detaylı Açıklama

Sık bayılan kişi nasıl bir muayeneden geçmeli?

Tekrarlayan bayılmalarda mutlaka doktora başvurup değerlendirme yapmak gerekir. Aslında bir kere bayılmada bile bir muayene olmakta fayda vardır. Gelip geçici bayılmış olabiliriz, altında hiçbir şey yatmıyor olabilir ama yine de değerlendirilmesi gerekir. Peki hangi doktora gideceğiz, ne testleri yapılacak? Ciddi bayılma nedenleri kalp veya beyin rahatsızlıklarından kaynaklanır. 

Kalp ile ilgili değerlendirme için dahiliyeye, kalp uzmanına görünüp, bir EKG, kalp elektrosu çekilmelidir. Beyin ile ilgili konuları ise nöroloji doktoru inceler. Bununla birlikte zaten belli testler yapılır. Örneğin nörolojik bir hastalık ile ilgili bir bayılma söz konusu ise beraberinde başka bulgular da vardır. Muayenede zaten bunlar çıkar. Kalp ile ilgili durumlarda ise EKG'de, kalp tansiyonunda ve genel kalp değerlendirmesinde bulgular çıkar. Ancak temel olarak yapılacak testler şu şekilde sıralanabilir:

Bayılma sonrası yaptırılması gereken testler
- Tam kan testi
- Kan şekeri ölçümü
- Kalp elektrosu

Nörolojik anlamdaki ileri tetkikler için EEG (elektroensefalografi), kardiyolojik değerlendirmede ise doppler ekokardiyografi çekilebilir, ultrason yapılabilir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat