Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sihirli Fasulye masalında ne anlatılıyor?

1,245
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sihirli Fasulye masalında ne anlatılıyor?

Bir zamanlar yoksul ve dul bir kadın varmış. Oğlu çok tembel olduğundan, neredeyse hiç paraları yokmuş. Bir gün o kadar zor bir duruma düşmüşler ki, kadıncağız ellerinde kalan tek mal varlıkları olan ineklerini satmaya karar vermiş. Oğlundan, ineği pazara götürüp satmasını istemiş.
 
Delikanlı pazara giderken yolda tuhaf yaşlı bir adama rastlamış. Yaşlı adam ineğe karşılık beş fasulye tanesi önermiş. Oğlan tereddüt etmiş ama adam sihirli olduklarını söyleyerek ikna etmiş.
 
Eve dönünce annesi çok kızmış. Fasulye tanelerini aldığı gibi dışarı fırlatmış. Sabah olunca delikanlı gözlerine inanamamış. Yatak odasının penceresinden, dışarıda dev gibi bir fasulyenin göğe doğru büyümekte olduğunu görmüş. Delikanlı hemen pencereden sarkıp sihirli fasulyeye tutunmuş ve tırmanmaya başlamış.

Yarım saat sonra kendini, her şeyin normalden daha büyük olduğu garip bir ülkede bulmuş. Tarlaların ötesinde çok büyük bir ev görmüş. Delikanlının karnı çok acıkmış, eve gidip, yiyecek bir şeyler istemiş. Kapıyı açan kadın, "Sana yemek getireyim ama dev kocam gelince ortadan kaybolman gerek. Çünkü çocuklara hiç dayanamaz, onları hemen yer," demiş. Delikanlı tam sofraya oturmuşken, dev gelmiş. "Bir çocuk kokusu duydum. Ölü de olsa, diri de olsa güzeldir onları yemek. Kemiklerini öğütür, yaparım kendime ekmek," demiş. Dev kadın, delikanlıyı hemen fırına saklamış. Sonra da kocasına, "Ne çocuğu, dün kediye verdiğim etin kokusunu aldın herhalde," diye seslenmiş. Yemekten sonra dev altınlarını saymaya başlamış. Kısa süre sonra yorulup uykuya dalmış. Delikanlı saklandığı yerden çıkıp bir kese altın almış. Keseyi sihirli fasulyesinden aşağıya atmış, ardından fasulyenin sırığına tutuna tutuna inmiş. Yaşadıklarını annesine anlatıp, keseyi vermiş.
 
Ama ellerindekini tutumlu kullanmadıklarından birkaç ay içinde tüm altınları tükenmiş. Delikanlı tekrar sihirli fasulyesine tırmanarak devin yaşadığı ülkeye gitmiş. Devin karısı bu kez ona kuşkuyla bakmış. "Geçen gelişinde bir kese altınımız kayboldu," diye iğnelemiş. Ama gene de delikanlıyı içeri almış.

Çok geçmeden dev çıkagelmiş. Delikanlı da yine fırına saklanmış. Dev, burnuna çocuk kokusu geldiğini söylemiş. Kadın, "Ne çocuğu, dün yediğin piliç haşlamanın kokusunu duydun herhalde," diyerek devi kandırmış. Yemeğini bitirdikten sonra dev, tavuğunu karşısına almış ve ona, "Yumurtla!" diye emretmiş. Tavuk da altın bir yumurta yumurtlamış. Bunu gören delikanlı da, dev uyuyunca tavuğu alıp evine götürmüş. Delikanlı ile annesi böylece zengin olmuşlar.

Fakat bir yıl sonra çocuk şansını bir kez daha denemeye karar vermiş, tekrar sihirli fasulyesine tırmanmış. Bu sefer eve, devin karısına görünmeden girip, bir bakır tencerenin içine saklanmış. Dev eve dönüp, burnuna çocuk kokusu geldiğini söyleyince, karısı da devle birlik olmuş. "O hırsız çocuk gelmiştir, kesin fırındadır," demiş. Ama fırında da baktıkları diğer yerlerde de, delikanlıyı bulamamışlar. Bize öyle geldi herhalde, diye düşünerek yemeklerini yemişler. Dev yemekten sonra, bu sefer altın bir harp çıkarmış ortaya. "Söyle!" diye emretmiş ve harp ninniler söyleyip onları uyutmuş. O an delikanlı bu harpı her şeyden çok istediğini anlamış. Horlamakta olan devin dizine tırmanıp, harpı kapmış. Ama harp, "İmdat!" diye bağırmış. Sese dev uyanmış. Delikanlı kaçmaya, dev kovalamaya başlamış. Delikanlının peşinden sihirli fasulyeden aşağı inmekten de çekinmemiş. Delikanlı aşağıya ulaşınca, annesinden hemen balta getirmesini istemiş, ikisi birlikte sihirli fasulyeyi kesmişler. Bir süre sonra sihirli fasulyeyle birlikte dev de yere düşmüş ve anında ölmüş. 

O günden sonra delikanlıyla annesi zenginlik içinde yaşamışlar. Onlar söyledikçe tavuk altın yumurta yumurtluyormuş. İnsanlar altın harpı dinlemek için onlara para ödüyormuş. 

Modern romanlardaki kötücül antikahramanlar gibi, Sihirli Fasulye masalının kahramanı da klasik dönemdeki belki de doğru işler yapmadığı halde, kötü kalpli olduğu halde kazanan tek kahramandır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat