Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sigorta primi affından nasıl yararlanabilirim?

577
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sigorta primi affından nasıl yararlanabilirim?

Torba yasa kapsamında vergi düzenlemelerinde olduğu gibi, 30 Nisan 2014 tarihinden önce kesinleşmiş primler, genel sağlık sigortası kapsamında tahakkuk etmiş prim alacakları, idari para cezaları ve usulsüzlük cezaları bu yasa kapsamında taksitlendirilebilecek. Gecikme faizleri ve gecikme zamları silinmek koşulu ile yurtiçi üretici fiyat endeksi üzerinden yeniden hesaplanacak faiz katsayısı ile beraber 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebilecek. 

Sigorta prim borçları, af kapsamına göre 6, 9, 12 ve 18 taksit halinde ödenebilecek.

Sigorta primi affının vergi beyanı, vergi alacakları dışında tek farkı şudur: 30 Nisan'dan önce tahakkuk etmiş ancak Mart dönemine ait sigorta primleri bu kapsam içinde. Buradaki son müracat tarihimiz, verginin aksine 31 Aralık 2014. İlk taksit ödemesi ise Ocak 2015 itibari ile başlıyor. 

Sigorta ve prim alacaklarında, 100 TL ve altındaki prim asılları, tamamen bu yasa kapsamında siliniyor. Genel sağlık sigortası kapsamında da bugüne kadar müracat etmemiş ama adına prim tahakkuk edilmiş olan sigortalıların müracat etmeleri halinde gelir testleri asgari ücretin 1/3 altında çıkması durumunda kendilerinden herhangi bir prim borcu, faiz ve ceza tahsil edilmeyecektir, tüm borç, faiz ve cezalar tamamen silinecektir. Bunun için de son müracat tarihi Nisan 2015'tir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat