Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sıcak mevsimlerde uyku kalitemizi artırmak için neler yapabiliriz?

156
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sıcak mevsimlerde uyku kalitemizi artırmak için neler yapabiliriz?

Sıcak mevsimlerde uyku kalitemizi artırmak mümkün. Sıcak havalarda vücudumuzdaki sıvı miktarı ve elektrolit miktarı azalabilir. Sıvı kaybı durumunda su alımını arttırabiliriz. Sıcak ve nemli havalar söz konusu olduğunda normalde içtiğimiz su miktarından 1 buçuk litre kadar fazla su içilebilir. Sulu meyve ve sebzeler tüketilebilir. Yağlı yiyecekler vücut tarafından yakılırken su kullanılır. Bu nedenle sıcak havalarda yağlı yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır. Kalın ve sentetik yapıda kıyafetler giymekten kaçınılmalıdır. Yatmadan önce su içmek, ılık duş almak uyku kalitesini arttırabilir. 

Yatmadan önce klimalar uyku modunda çalıştırılabilir. Veya yatmadan önce klimalar kullanılarak ortam nemi düşürülebilir. Özellikle sıcak yaz aylarında ve farklı nedenlerle ateşli hastalığı olan, normalde de vücut sıcaklığı yüksek olan insanlar ılık bir duş alıp, saçları ıslak bir şekilde yatabilirler. Normalde ateşli hastalığı yoksa ıslak saçla yatılması uygun değildir. Yatak odasında klima kullanırken direkt vücuda vurmamalıdır. Vantilatör kullanılırsa da yine direkt açıyla vurmamasına dikkat etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat