Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen mi normal doğum mu diyenler neye göre karar vermeli?

390,063
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen mi normal doğum mu diyenler neye göre karar vermeli?

Ülkemizde ve dünya genelinde doğumların çoğu evde normal doğum şeklinde gerçekleşir. Hastanede gerçekleştirilen doğumların ise çok az bir kısmı özel hastanede gerçekleşir. Özel hastanelerde sezaryen oranları çok yüksektir. Çünkü özel hastanede annenin istek belirtme hakkı vardır.

Dünyanın çoğu yerinde devlete bağlı hastanelerde anne adayı istiyor diye sezaryenle doğum yapılamaz. Bunun en büyük nedeni ekonomiktir. Normal doğum doğal bir doğum şekli olduğu için anne adayı için daha iyi olduğu durumlar, sezaryenin öncelikli olduğu durumlar olsa bile, anne adayı devlet hastanelerinde normal doğuma zorlanıyor olabilir. 

Normal doğumun avantajları
- Normal doğum yapan bir anne 6 saat sonra eve gidebilir duruma gelir. 
- İlk doğumunu normal yapan bir kadının ikinci doğumunu normal olarak gerçekleştirme ihtimali daha yüksektir.
- İkinci doğumu daha kısa sürer.
- İyileşme süreci daha hızlıdır.
- Daha sağlıklı bir doğum yöntemidir.
- Anne cerrahi bir müdahale görmediği için iyileşme süresi çok daha hızlı olur.

Normal doğumlarda doğum anından hemen sonra anne bebeği ile kucaklaşabilirken, sezaryen doğumlarda annenin de bir cerrahi süreç geçirmesi nedeniyle annenin bebeğini hemen kucağına alması mümkün olmayabilir. Yeni doğum yapmış annenin anestezi altında olması, cerrahi müdahalenin getirdiği ağrı ve acılar da beraberinde gelir. 

Sezaryen operasyonu sonrası anne ve bebeğin durumu 

Anne operasyondan sonra odaya çıkarılır. İlk emzirme için bebek 30 dakika sonra annenin yanına getirilir. 

Operasyon lokal anestezi ile yapılmışsa operasyondan 1 ? 2 saat sonra anneye su verilebilir. Sezaryenden sonra annenin 6 saat boyunca gıda tüketmemesi gerekir. Burada önemli bir nokta yenecek gıdalar hastaneden verilen yumuşak gıdalar olmalıdır. Normal doğumda ise annenin doğum sonrası beslenme ile ilgili bir sıkıntısı olmaz.

Sezaryenden sonra annenin ayağa kalması normal doğum yapan bir insana göre çok daha sonra gerçekleşir. Operasyondan 8 saat sonra anne ayağa kalkar ve belirli aralıklarla yürümeye başlar. Buna ek olarak anne yere bastığında ağrı yaşayabilir. Ağrı gidermeyi sağlayan ilaçların damar yolundan veya epidural kataterden gelmesini sağlayan ağrı pompası varsa bu anne için daha konforlu bir durumdur. Ancak kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak ilk gece bazı kişilerde ağrılı geçebilir. 

Ancak unutulmamalıdır ki, normal doğum her zaman mümkün olmayabilir, hatta anne normal doğum için geldiği hastanede bazı tıbbi riskler nedeniyle apar topar sezaryene de alınabilir. Bu nedenle anne adayının normal doğum planlasa bile, acil bir durumda hemen sezaryene alınabileceği, tam teşekküllü bir hastaneyi tercih etmesi gerekir. Çünkü doğum öncesi ortada olmayan ancak doğum sırasında bir anda gerçekleşen bazı sağlık sorunları, bebeğin ya da annenin sağlığını riske sokan durumlar ortaya çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat