Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen doğumun normal doğuma göre avantajları var mı?

166,482
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen doğumun normal doğuma göre avantajları var mı?

Sezaryen doğum ile normal doğum arasında pek çok fark vardır. Sezaryen operasyonu normal doğumun alternatifi olarak değil normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda yapılmalıdır. 

Normal doğumun herhangi bir nedenle gerçekleşmediği, örneğin bebeğin yan durması gibi durumlarda sezaryen bebeğin ve annenin hayatını kurtaran bir operasyondur. 

Anne adayının korkması ve bu nedenle doğum sırasında bebeğin ve kendisinin hayatının riske girmesine yol açabilecek bir şekilde doğumu devam ettirememesi, bebeğin iri olması gibi daha hafif durumlarda da sezaryen operasyonu yapılabilir. Anne adayının normal doğumdan korkmasından kaynaklı çıkabilecek sorunlardan kaçınmak için sezaryen operasyon tercih edilir.

Sezaryen planlı yapılan bir operasyondur. Normal doğum olduğu zaman ameliyathane ekibinin acil bir şekilde hazırlanmasına gerek yoktur. Aynı şekilde bebek odasının hazırlığı da yavaş bir şekilde yapılabilir. 

Örneğin aşırı kanamadan dolayı sezaryen operasyonu yapıldığı durumlarda ameliyathanenin hemen toplanması, doktor performansının yüksek olması gerekir. Bu durumda seçeceğiniz hastanenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Sezaryenin planlı olmasının avantajı çocuk doktorunun, anestezi doktoru ve ekibinin hazır olmasıdır. Bebeğin anne karnında acil bir operasyon geçirmesi gerektiğinde ekibin hazır olması hayat kurtarır. 

Sezaryen doğumun tercih edildiği durumlar

Anne adayının ıkınmasının sakıncalı olduğu durumlarda sezaryen yapılır. Çünkü bu durumlarda annenin vajinal doğum için büyük bir efor sarfetmesi gerekir. Bu yüzden normal doğum tercih edilmez.

Sezaryen yapılması gereken doğumlar
- Anne adayının kalp ya da akciğer hastası olması
- Anne adayındaki bazı hastalıklar
- Anne adayının beyin, kalp ya da akciğer hastalıkları nedeniyle ıkınmasının sakıncalı olması
- Bebeğin zehirlenmesi
- Bebeğin bir an önce alınması gereken durumlar
- Bebeğin çok ufak ya da çok iri olması
- Bebeğin yan durması
- Çoğul gebelikler
- Anne çatısının dar olması
- Doğum kanalının tıkalı olması

Tüp bebeklerde doğum yöntemi seçimi

Bununla beraber özellikle uzun yıllardır bebek sahibi olmak isteyen, çocuk sahibi olmak için pek çok yöntemi denemiş ve tüp bebek gibi bir yöntem ile çocuk sahibi olan aileler ve doktorları doğum sırasında hiçbir risk almak istemediklerinden gebeliklerde sezaryen doğum tercih eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat