Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen doğumda hangi anestezi yöntemleri kullanılır?

102,181
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen doğumda hangi anestezi yöntemleri kullanılır?

Dünyada 10, Türkiye'de ise 5 yıl öncesine kadar sezaryen operasyonlarında en sık kullanılan anestezi yöntemi genel anestezi yöntemiydi. 

Genel anestezi, bazı gazların verilerek solunumun durdurulması, bilincin kaybedilmesi ve operasyon sonrasında solunumun tekrar getirilmesi yöntemidir. Teorik olarak genel anestezinin bazı riskleri bulunur. Doğum sonrası ağrı kontrolü tam olarak yapılamamaktadır. Çünkü ameliyatlardan sonraki ilk 4 saat en çok ağrının hissedildiği dönemdir. O sebeple genel anestezi daha az tercih edilmektedir. 

Sezaryen operasyonunda lokal anestezi, genel anesteziye göre daha rahat ve güvenilirdir. Lokal aneztesi, epidural, epidural-spinal ve spinal olmak üzere 3 yöntemde yapılmaktadır. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanı epidural-spinal yöntemidir. Yani önce spinal bölgeye anestezi enjekte ederek uyuşmanın sağlanması ve epidural kataterin yerleştirilerek doğum sonrası ağrı kontrolünün sağlanması amaçlanır. 

Spinal anestezide ise omurilik sıvısının olduğu yere enjeksiyon yapılarak uyuşma sağlanır. Bu anestezi yönteminde kişiye epidural katater yerine ağrı kesici desteği verilmelidir. Spinal anestezide uyuşma anında sağlanır. 

Epidural anestezi ile sezaryen

Epidural anestezi yönteminde, epidural bölgeye anestezi malzemesi verilir. Bu anestezi yöntemi sonrasında baş ağrısı görülebilir. Epidural anestezi yönteminde uyuşmanın sağlanması için 10 ile 30 dakika arasında beklenmesi gerekir. 

Sezaryenle doğumda genel anestezi ve epidural anestezi olmak üzere 2 türlü anestezi tercih edilir. Genel anestezi anne adayının tamamen bayılması, epidural anestezi bölgesel olarak anne adayının sadece göbek deliğine kadar olan kısmın uyuşması durumudur. En avantajlısı epidural anestezidir. 

Epidural anestezi genel anesteziye göre biraz daha pahalı olduğu için her yerde uygulanamıyor. Gelişmiş ülkelerde epidural anestezi oranı %95 iken Türkiye'de bu oran %5'tir.

Epidural anestezinin avantajları
- Anne adayı bebeğin ağlamasını duyabilir.
- Doğum sonrası ağrı kontrolü daha iyidir.
- Daha az risklidir.

Genel anestezi

Doğumun çok acil olduğu bebeğin veya annenin hayatının hemen kurtarılması gereken durumlarda genel anestezi kullanılır. Çünkü genel anestezi epidural anesteziye göre çok daha hızlı olan bir yöntemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat