Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen doğum yapanlar daha sonra normal doğum yapabilir mi?

312,288
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5

Sezaryen doğum yapanlar daha sonra normal doğum yapabilir mi?

Sezaryenda tercih edilen rahim kesesi yatay kese olduğundan, o bölgenin bir sonraki doğumda tekrar zorlanarak yırtılma ihtimali düşük olduğu için sezaryen sonrası normal doğum söz konusu olabilir. Ama bunun başarı olasılığı %60'tır.

Normal doğumun sezaryena dönme ihtimali

Ben normal doğum yapmak istiyorum diye yola çıkıldığı zaman bile %40'lık kısmı sezaryena dönebilir. Sezaryen dikişleri her ne kadar sağlam dikilse bile daha sonraki doğumlarda rahim kasılmaları ile o dikiş yerlerinin zorlanıp, yırtılabilir endişesi vardır. Bu endişe çoğu zaman gerçekleşmese de bu olasılık olduğu için anne adayı fazla zorlanmaz. Kendi haline bırakılır ve sancısı yoksa ekstradan suni sancı verici ilaçlar kullanılmaz. Yani ortalama 8-10 saat içinde kendi kendine hiçbir müdahale yapmadan doğabiliyorsa, sezaryen sonrası vajinal doğum kesinlikle mümkündür. Ama %40 olasılıkla son dakika bile sezaryen doğuma gidilebilir.

Üniversite hastaneleri tercih edilmeli

Anne sezaryen doğumdan sonra normal doğumu istiyorsa gideceği yer üniversite hastaneleridir. Özel hastanelerde hekimler tek başına hastadan sorumlu oldukları için çoğu zaman bunu tercih etmeyebilir. Ama üniversite hastaneleri ve diğer eğitim hastanelerinde büyük bir ekip çalıştığı için onlar bu konuda daha istekli davranır ve başarılı olurlar.

Devamını göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat