Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Selülit neden olur?

70,245
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Selülit neden olur?

Selülit, derinin hemen altındaki yağ hücreleriyle, deri arasındaki lobüllerin ödemden sıkışmasıyla oluşur. Bu bölgede su birikir, bu birikmeyle yukarı doğru bir basınç olur ve burada bir portakal kabuğu görüntüsü oluşur. 

Selülit genellikle kadınların problemidir ve yüzde 90 oranında kadınlarda görülür. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni kadınların bağ ve kas dokusunun zayıf olmasından kaynaklanır.

Selülitin oluşmasında önemli faktörlerden biri östrojen hormonudur. Kadınlarda selülitlenme düzenli âdet ile başlar. Hamilelik dönemlerinde artmaktadır. Keza kadın doğum hormonları kullanan kişilerde de selülitlenme artar. Bu nedenle hormon dengesi, östrojen hormonu da selülit oluşumunda etkilidir. 

Selülitin özellikle bel, basen bölgesinde ve bacak arkasında görülmesi bu bölgedeki kasların ve bağ dokusunun zayıf olmasından kaynaklanır. Buna ek olarak dolaşımın zayıflaması nedeniyle, özellikle varis olan kişilerde selülit daha fazla görülür. Çünkü varis demek damar ve dolaşım problemi demektir. 

Damar dolaşımına yönelik tedaviler selülit oluşumunu da engelleyecektir. Bu nedenle dengeli beslenmek, fiziksel anlamda aktif olmak, hormon düzeylerini dengelemek, bağ ve kas dokusunu güçlendirdiği için özellikle spor yapmak selülit oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. 

Videoyu Göster

Moda & Güzellik Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat