Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Selanik nasıl bir yer?

3,158
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Selanik nasıl bir yer?

Selanik Yunanistan'ın 2. büyük şehridir. Makedonya bölgesinin merkezidir. 3 parmak şeklindeki Halkidiki yarımadasının kuzeybatısında kalır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Selanik şehri İzmir'e çok benzer. Eğlencesi boldur ve keyiflidir. Selanik için Yunanistan'ın İstanbul'u denir.


Romalıların, Bizanslıların, Osmanlıların hükmü altında kalmış olan Selanik bugün Yunanistan için Avrupa ve Asya arasında önemli bir ticaret şehridir. M.Ö. 300'lü yıllarda kurulmuştur. Makedonya kralı Cassander tarafından kurulmuştur. Selanik adı da Büyük İskender'in kızkardeşinin adından gelir. 

Türkler, Yahudiler ve Balkan halkı iç içe yaşamıştır. Selanik mübadele mağdurlarının şehri olarak da geçer. Jön Türk hareketi burada başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum yeri de burasıdır ve büyüdüğü ev burada yer alır. Başta Nazım Hikmet olmak üzere pek çok yazar ve şairin de doğum yeri Selanik'tir. 1997 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat