Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şehzade Mustafa'yı Hürrem Sultan mı öldürttü?

19,679
kez izlendi
Puan: 3.79 / 5
Detaylı Açıklama

Şehzade Mustafa'yı Hürrem Sultan mı öldürttü?

Mahidevran Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman'dan olma ve Kanuni'nin ilk oğlu olan; hem halk hem de Yeniçeriler tarafından çok sevilen ve tahtın varisi olarak görülen Şehzade Mustafa'nın ölümü Osmanlı Tarihi açısından merak edilen konulardan biri olmuştur.

Bazı kaynaklarda Hürrem Sultan'ın kendi çocuklarını tahta geçirmek için Rüstem Paşa'yla işbirliği yaparak Şehzade Mustafa'ya komplo düzenlediği yer alır. Aynı zamanda halk ve Yeniçeriler tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa'ya, sultanlığa en yakın kişi olmasından dolayı komplo kurulduğu söylenir. Kanuni'nin de Şehzade Mustafa'ya karşı kafa karışıklığına sahip olduğu ve onu sultan olamayacağının sinyalini vermek için Manisa'dan Amasya'ya aldırttığı bilinir.

Şehzade Mustafa'nın ölümü sadece halkı değil askeri ve dış politikadaki pek çok elçiyi de üzmüştür. Mustafa'nın bir sonraki padişah olma ihtimali düşünülürken öldürülmesi büyük şaşkınlık ve hüzün getirmiştir.

Şehzade Mustafa öldürüldükten sonra Hürrem'in iki oğlu olan Selim ve Beyazıt arasından hangisinin tahta geçeceği konuşulurken Mustafa'yı tutan askerlerin Mustafa'nın oğlunun tahta geçmesi yönünde fikirleri olduğu görülmüştür. Bunun üzerine Kanuni, aynı zamanda kendi torunu olan Mustafa'nın oğlunu da öldürtür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat