Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sedef hastalığında ışık tedavisi nasıl uygulanır?

47,074
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sedef hastalığında ışık tedavisi nasıl uygulanır?

Sedef hastalığında kullanılan ışık tedavisi, güneşten elde edilen ve hastalığa iyi geldiği bilinen belli dalga boylarına sahip ultraviyole ışınlarının yapay ışık kaynaklarından elde edilerek hastaya uygulanması işlemidir. 

Uygulamaya başlamadan önce hastanın genel değerlendirmesini yapmak son derece önemlidir. Mevcut olan bazı hastalıklar ya da hastanın kullandığı ilaçlar, hastada ışığa karşı aşırı duyarlılık yaptığı için bazı hastalıkların ve cilt reaksiyonlarının artışına neden olabilir. 

Işık tedavisine başlamadan önce hastanın sedef olmayan bir cilt bölgesine kullanılacak ışık kaynağı ile minimal eritem doz denilen test uygulaması yapılır. Bu test ile, ışık tedavisine hangi enerjilerle ve hangi sürelerle başlanacağı saptanır. 

Işık tedavileri günümüzde selektif mikro foto tedavi olarak daha sık kullanılmaktadır. Bu tedavide amaç mevcut olarak kullanılan ışığın tüm vücuda değil seçilmiş olan sedefli bölgeye uygulanmasıdır. Uygulamalar 5 - 10 gün arasında yapılmaktadır. Seans sayısı ise 6 - 12 arasında değişmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat