Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saz ve bağlama arasında fark var mıdır?

39,141
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saz ve bağlama arasında fark var mıdır?

Saz ve bağlama isimleri aynı çalgı için kullanılır. Aynı çalgı için iki farklı isim kullanılması sazın tarihsel süreci ile ilgilidir. Yakın zamana kadar saz olarak isimlendirilmiştir. Saz kelimesi öz Türkçe bir kelimedir. Saza bağlama denmesiyle ilgili de birkaç teori vardır.

Bağlama kelimesi saza göre daha yakın zamanda kullanılmaya başlanan bir kelimedir. Saza perde bağlanmasından sonra bağlama kelimesinin ortaya çıktığı teoriler arasındadır. 

Bir diğer teori sazın gövdesindeki kapağın değişmesi ile ilgilidir.Önceleri bağlama gövdesinde deri gibi çeşitli malzemeler kullanılmaktaydı. Metal telin gelişimiyle sazın direncine dayanıklı kapak ihtiyacı ortaya çıktı ve bu yüzden ahşap kapak kullanılmaya başlandı. Ahşap kapağın göğüse kapatılması bağlama yöntemi ile gerçekleştiğinden saza bağlama denmeye başlandığı düşünülmektedir.

Genellikle saz kelimesi tercih edilmekle birlikte teknik adlandırma gerektiren durumlarda bağlama kelimesi kullanılır. 

Çalgı kelimesi Türkçe bir kelimedir. Çalgı kelimesinin yerini daha sonra enstrüman kelimesi almıştır ancak enstrüman kelimesi yabancı kökenli bir sözcük olduğundan Türk dili için söylenmesi zor bir kelimedir bu yüzden bir süre sonra çalgılar için saz denilmeye başlanmıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat