Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarsılmış bebek sendromunun yaşanmaması için anneler nelere dikkat etmeli?

1,552
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarsılmış bebek sendromunun yaşanmaması için anneler nelere dikkat etmeli?

Sarsılmış bebek sendromu beyin içinde çocuğun ani hareketleri ile meydana gelen bir hasardır. Özellikle 6 aydan küçük çocuklarda meydana gelir. Sebebi de 6 aydan küçük çocukların kafa yapısının bedenden daha büyük, kafa içinde beynin hareketinin daha kolay olması ve su oranının daha fazla olmasıdır. Hasar diğer çocuklardan daha belirgindir. 

Burada anne baba ve çocuğa bakan bakıcıların çocuğun büyüme gelişme zamanında beyni tutan boyun kaslarının güçsüz olduğunu bilmesi gerekir. Çocuğunuzun ağlamasına veya çocuğunuzun huzursuzlukları karşısında hareketleriniz çocuğu sarsıcı şekilde olmamalıdır. 

Bebekte huzursuzluk, ağlama yanındaki kişileri yorabilir. Yanında bakan kişi yorgun olabilir. Bu durumda aileye çok görev düşüyor. Bakan kişi yorgun olmamalıdır. Çünkü o ağlama sesi o kişiyi irrite eder, istemeden de o çocuğu elinde olmadan öne arkaya hareketlerle susturabileceğine inanmış olabilir. Ancak bu doğru değildir. Bunun beyin kanamasına kadar gidebileceği konusunda bilinçlendirilmeli, durum herkese iletilmelidir. Anne baba veya bakıcı uyku düzenine dikkat etmesi, çocuğa bu kadar tahammülsüz bir pozisyonda yanına yaklaşmaması gerektiğini anlaması gerekir. Özellikle anneler kendilerine vakit ayırarak çocuklarına daha iyi bakmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat