Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarsılmış bebek sendromu nedir?

7,032
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarsılmış bebek sendromu nedir?

Sarsılmış bebek sendromu küçük çocuklarda, özellikle 1 yaşında altında olan çocuklarda kafanın öne, arkaya hareketleri sonucunda meydana gelen kafa içi hasarıdır. Bu kafa içi hasarı çocuklarda sanki bir düşme sonucu meydana gelen kanama kadar ciddi sonuçlarla bitebilir. 

Sarsılmış bebek sendromu 2,5-4 aylık bebeklerde daha çok görülebilir. Peki bu sarsıntı ne kadar olmalı? Bu sarsıntı bazı çalışmalarda çok fazla olması gerektiğini söylese de bazı çalışmalarda hafif bir sarsıntı ile de gerçekleştiğini söyleyebilir. Bu 1 saniyede 2-10'dan 15-20'ye kadar saniye içinde kafanın öne arkaya hareketinden kaynaklandığını söyleyen çalışmalar vardır. 

Küçük çocuklarda kafa yapısının içinde beynin hareketinin daha kolay olması ve boyun kaslarının kafasını tutacak kadar olmaması sebebiyle daha fazla sarsılmış bebek sendromu gözlemlenebilmektedir. En büyük hasar beyinde gerçekleşmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat