Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarsılmış bebek sendromu neden olur?

2,504
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarsılmış bebek sendromu neden olur?

Sarsılmış bebek sendromunun özelliği özellikle 1 yaşından önceki çocuklarda ve daha küçük olan 2,5- 4,5 aylık bebeklerde görülmesidir.

Sarsılmış bebek sendromu küçük bebeklerde meydana gelir, çünkü, boyun kasları küçükken çok fazla kafasını tutamaz ve kafası çocukların bedeninden çok daha büyüktür, kaslar da çok gelişmemiştir. Çocuğunuzu tutarken ve sallama hareketi yaparken kafanın içindeki beynin hareket kabiliyeti daha fazladır. Beynin bulunduğu kafa tasının üstünde bıngıldak adı verilen açık bir bölge vardır. O açık bölge beynin hareketinin daha fazla olmasına neden olmakta ve hasarı küçük bebeklerde daha fazla görülmektedir.

1 yaşından önce, 6 ay dönemindeki küçük çocuklarda huzursuzluk biraz daha fazladır. Hayata adapte olma sürecinde ağlama krizleri olabilir, beslenmeye bağlı gazları daha fazladır, bağırsakları gelişmesiyle beraber gaz sancısı ile beraber huzursuzlukları artabilir. Bu huzursuzluklar çocukla beraber çevreyi huzursuz edebilir. Anne baba bilmeli ki bu bir süreçtir. Çocuğunuz 1 yaşına girdiğinde bu huzursuzluk gidecektir. 

Sarsılmış bebek sendromunda çok görülen bir olay, annenin çocuğu bu ağlama tahammülsüzlüğü ve yorgunluğu sebebiyle çocuğu istemeden sarmasıdır. O yüzden anneye muhakkak öfke kontrolünü öğretmelisiniz. Annelerin biraz daha sabırlı olursa bu olayın geçeceğini bir kere daha hatırlaması gerekir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat