Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarkoidoz nedir?

31,927
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarkoidoz nedir?

Sarkoidoz, ilk başta akciğerler ve lenfatik sistemi etkileyen; ancak vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen sistemik bir hastalıktır. Sarkoidoz mhastalığında, tutulan organlarda küçük, mikrobik olmayan iltihabik yığınlar oluşur. Bu yığınların birleşmesiyle de nodüler görüntüler meydana gelir.

Sarkoidozun nedeni bilinmese de mevcut bulgular hastalığın genetik olarak duyarlı olan kişilerin ne olduğu bilinmeyen çevresel faktörlere maruz kalmasıyla ortaya çıktığı düşünülür. Bu nedenle sarkoidoz nedeni bilinmeyen birçok sistemi tutan granülomatöz bir hastalık olarak tanımlanır.

Yapılan çalışmalarda sarkoidozun bazı meslek gruplarında daha sık olduğu görülür. Sarkoidoz itfaiyeciler ve fotokopiciler arasında sık görülen bir rahatsızlık olarak bilinir.

Her yaş grubunda görülebilen sarkoidoz rahatsızlığı 40 yaş altındaki kişilerde daha sık görülür. Hastalığın başlama yaşı genellikle 20 - 40 yaşları arasındadır. Sarkoidoz genetik hastalıklar grubu arasındadır.

Sarkoidoz rahatsızlığı ülkemizde kadınlarda sık görülmekle birlikte 30 - 40 yaşlarında ortaya çıkar. Sarkoidoz ülkemizde %40 oranında akciğer dışı tutulum gösterdiği saptanmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat