Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şarap içerken yapılan yanlışlar nelerdir?

27,629
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Şarap içerken yapılan yanlışlar nelerdir?

Şarap içerken doğru bilinen yanlışların başında "pahalı şarap iyidir" mantığı gelir. Pahalı şarap iyidir diye bir şey yok, bizim o andaki havamıza, atmosferimize, yemek tarzımıza, sohbet ortamımıza, etraftaki dekorasyona, kendi ruh halimize ve günün saatine göre; her duruma göre farklı bir şarap gereksinimi olabilir. 


Şarabın tadına varmak, damak tadından ve gastronomiden de önce atmosfer meselesidir. 

Bir kır pikniğinde basit ve barbekü yaparsınız, ateş yakıp üzerinde et pişirirsiniz. Böyle bir ortamda dünyanın en değerli, en pahalı şarabını açsanız bile o size keyif vermeyebilir. Çünkü o şarap size daha fazla yük bindirir, sizden daha fazla ilgi bekler. Biraz kaprislidir ve kendini kolay kolay açmaz. Daha lüks bir sofrada onun hakkında sohbetler yaparak, onun tadına vararak içmenizi bekler. Öyle bir ortamda o şarap kendini kasar, siz de o şaraba nüfuz edemezsiniz. 

Keza çok elegan bir sofrada, çok üst düzey bir akşam yemeğinde piknikte kullanılan gündelik ve basit şarabı açtığınızda o şarap orada ezilir gider. Dolayısıyla doğru zamanda, doğru yerde doğru şarabı konumlandırmak çok önemlidir.

Şarap seçiminde kişinin damak tadı belirleyici olandır. Diyelim ki dünyanın en değerli şarapları kuvvetli, baharatlı, zengin karakterli üzümlerden yapılan bir şarap. Ancak siz genç ve meyvemsi şaraplara tutkun biri olabilirsiniz, taze şaraplardan hoşlanıyorsunuzdur. Sizin sevdiğiniz şaraplar belki altın madalya almıyor olabilir ama sizin beğendiğiniz şarap sizin için doğru şaraptır. 

Şarap seçiminde bir başka nokta ise şudur. Beyaz et ve beyaz şarap ile kırmızı et ve kırmızı şarap birlikteliği çok çok katı kurallar değildir. Öyle zamanlar vardır ki bazı beyaz etlerle kırmızı şarap içilir, bazı kırmızı etler ise beyaz şarap ile dahi denenebilir. 

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat