Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sanatta yaratıcılık nedir?

1,921
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sanatta yaratıcılık nedir?

Sanatta yaratıcılık inkarla, muhalefetle başlar. Sanatçı yeniyi eskiyi reddederek bulabilir. Bu nedenle sanatçının her yaptığı tutarlı değildir. Sanatçı yepyeni, kimsenin görmediği bir şey yapacaktır. Yves Klein buna güzel bir örnektir. 


Klein bir tuvali sadece maviye boyar. Bu maviye sonradan Klein mavisi de denmiştir. Bu eseri asar ve işte benim eserim der. Herkes bu eseri gördüğünde küçümser, kendilerinin de bunu yapabileceklerini belirtir. Klein ise onlara yapabileceklerini ama eğer yaparlarsa onu taklit etmiş olacaklarını söyler. 

Çağımız sanatı 20. yy'da yeniliği ve yaratıcı zekayı çok ön plana çıkarmıştır. Kimsenin yapmadığı, söylemediği bir şey ön plana çıkmıştır. Picasso da bununla ilgili olarak içinde zeka olmak kaydıyla her şeyin yapılabileceğini belirtir. Bu eser bir sanat eseri olmayabilir ama kişiyi yeni bir yaratıcılık anlayışına yönlendirebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat