Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı beslenme takıntısı neden olur?

472
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sağlıklı beslenme takıntısı neden olur?

Sağlıklı beslenme konusunda ciddi takıntılar veya bağımlılıklar geçirmiş bireylerin bu sorunlarının altında başka bazı bozukluklar yattığı düşünülmektedir. Kişisel olarak obsesyonlara yatkınlığı olan bireylerin bu bağımlıklıklarını ya da takıntılarını sağlıklı gıda tüketme konusunda geliştirdiklerini veya yönlendirdikleri düşünülmektedir.

Kişilik olarak ayrıntıcı ve obsesyonlara yatkın olan bireyin üzerinde duracağı ya da ayrıntı ile takip edeceği konu sağlıklı gıda tüketme olabilir. Dolayısıyla sorunun altında bir takım psikolojik problemler olduğunu söylemek mümkündür.

Sağlıklı beslenme takıntısı ve bağımlılığında etkin olan birkaç faktör bulunur. Kişilik özellikleri ve yatkınlığın yanı sıra kişilerin sağlıklı beslenmeye yönelik aşırı kaygıları, dolayısıyla kaygı bozuklukları, aşırı oranda sağlıklı gıda tüketme isteğine, takıntısına dönüşebilir.

Bu anlamda kişilik olarak takıntı, obsesyon ve kaybı bozukluğuna yatkın kişilerde bu tür bir bağımlılık görülmesi normaldir. Buna ek olarak, çevresinde sağlıklı beslenme takıntısı olan ebeveyn, kardeş ve yakın arkadaş bulunuyorsa, iyi görünme, sağlıklı beslenme takıntısı çok genç yaşlarda da oluşabilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat