Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç yeme hastalığı nasıl geçer?

5,561
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saç yeme hastalığı nasıl geçer?

Saç ve kıl yeme hastalığı psikiyatriyi ilgilendiren bir hastalıktır. Hastalar ilk başta diğer birimlere başvurabilirler. Çünkü saç yeme dolayısıyla oluşan diğer rahatsızlıklar ön plana geçebilir. Gastroentroloji, mide - bağırsak hastalıklarına giden hasta sonunda psikiyatriye yönlendirilir.

Bu kişilerin midesinde büyük saç topakları bulunduğu için psikiyatriye gönderilirler. Saç ve kıl yeme hastalığı için öncelikle ilaç tedavisi gereklidir. Altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Ruhsal gerginlikler, obsesif kompülsif bozukluklar ve diğer akıl rahatsızlıkları nedenler arasında yer alır.

Saç ve kıl yeme hastalığının tedavisine çoğu kez ilaç tedavisiyle birikte psikoterapi de eklenir. Bilişsel davranışçı yöntemler tedavide kullanılır. Tedaviden sonra iyi sonuçlar alınabildiği gibi artan ruhal gerginlik durumlarında sorun tekrarlayabilir. Saç ve kıl yeme hastaları uzun süre psikiyatrik kontrol altında bulunmalılar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat