Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç mantarı belirtileri nelerdir?

35,059
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama

Saç mantarı belirtileri nelerdir?

Saç mantarı özellikle çocuklarda görülen saç diplerinin mantar enfeksiyonudur. Klinik bulgular mantar tipine göre değişiklik gösterir. En sık görülen tip gri yama denilen tiptir. Keskin sınırlı oval plakların üzerinde yoğun kepeklenme gözlenir, saçlar bu bölgede kırılmaya başlar.

Daha nadir görülen bir tip ise siyah noktacık hastalığı denen, saçlı derideki dökülmelerin belirgin olmayan plaklar şeklinde gerçekleşmesidir. Kırılan saçlar siyah noktalar halini alır. 3. tip ise derin adı verilen tiptir. Bu formda derin bir mantar oluşumu gözlendiği için cerahatler ortaya çıkar ve kalıcı saç dökülmeleri meydana gelir.

Halk dilinde saç mantarına saçkıran ismi verilir. bulaşıcı ve enfeksiyoz olmayan başka bir tip saç dökülmesine de halk saçkıran adını vermiştir. Bu yanlıştır. Erkek tipi saç dökülmesinin de mantara bağlı olduğu şeklinde genel bir kanı vardır. Erkek tipi saç dökülmesi tamamen genetiktir ve mantardan kaynaklanmaz.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat