Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç ekimi işlemi kimlere uygulanabilir?

23,972
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Saç ekimi işlemi kimlere uygulanabilir?

Ülkemizde uygulanan saç ekimi operasyonları yüzde 70 - 90 arasında erkeklere uygulanmaktadır. Kadınlarda bu işlem çok daha az uygulanır. Saç ekimi operasyonunun uygulandığı hastaların genelinin babasında, amcasında, dedesinde de saç dökülmesi bulunuyor. Yani bu kişilerin genetiğinde saç dökülmesi geni yer alıyor. Bu kişilerde saç dökülmesi 16 - 17 yaşlarında başlayabiliyor. 

Ergenlikte, testosteron hormonunun artması ile saç dökülmesi geni olan kişilerde saçlarda incelme, zayıflama ve diplerinin görünmesi ile ortaya çıkar ve saçlar yavaş yavaş minyatürleşmeye başlıyor. Bu durumda genetik tipli saç dökülmesinden şüphelenmek gerekiyor. 

Bundan sonra hastayı psikolojik olarak rahatsız ettiği noktada saç ekimi işlemi yapılabilir.

Genetik tipli saç dökülmelerinde saç dökülmesini geciktirici medikal tedaviler de uygulanabilir ama  genetik tipli saç dökülmelerinde büyük bir çoğunlukla saç ekimi zaman içinde gerekli hale gelir.

Kadınlarda genetik tipli saç dökülmesi var ise ve saç incelmesi söz konusu ise o zaman karşılıklı oturup konuşmak gerekiyor. Çünkü genetik tipli saç dökülmesi olan kadınlarda saç ekimi yapılabilmesi için erkeklerde olduğu gibi saçlı deride dökülme görülmeyen bir bölümün olması gerekir. Ancak kadınlarda bu tip bir bölge bulunması zordur. Çünkü erkek tipi saç dökülmesinden daha farklı bir yapısı vardır. Saçlarda genel bir incelme olmaması, saç dokusunda bir bölümün sağlam, kalın, kuvvetli olması gerekir. 

Saç dökülmesinin genetik olmayan nedenleri
- Stres
- Anemi (kansızlık)
- Beslenme problemleri
- Hormonal değişiklikler
- Mevsimsel değişiklikler
- Hamilelik
- Hamilelik sonrası dönem
- A vitamin fazlalığı
- Çinko eksikliği
- Amino asit eksikliği

Genetik olmayan saç dökülmesi nedenleri kadınlarda ikinci sırada yer alır. Kadınlarda en fazla saç dökülmesi nedeni, erkeklerde olduğu gibi genetik faktörlerdir.

Hasta cerrah ile buluştuğunda saç dökülmesi nedeninin iyi analiz edilmesi gerekir. 

Kadınlarda ve erkelerde genetik faktörlü saç dökülmelerinde, kişide yeterli verici saha var ise saç ekimi yapılabilir. Bu nedenle saç dökülmesinin altında yatan biyolojik nedenlerin de mutlaka araştırılması gerekir.

Videoyu Göster

Moda & Güzellik Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat