Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sabah namazını en geç ne zamana kadar kılabiliriz?

12,931
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sabah namazını en geç ne zamana kadar kılabiliriz?

Sabah namazı zamanını anlamak için Fecr-i Kazib ve Fecr-i Sadık terimlerini bilmek gerekir. Fecr-k Kazip güneşin doğmadan önce yalancı ve kandıran bir aydınlatma yaşatmasıdır. 


Fecr-i Sadık güneşin doğduğuna işaret eden, güneşin ışıklarının bize ulaştığı zamandır. Güneş tam doğmamıştır ama ışıkları bize gelmeye başlamıştır. Sabah namazı Fecr-i Sadık ile güneşin tam olarak doğduğu an arasında kılınır. Bu aynı zamanda, oruca başladığımız imsak vaktidir. Bu ezan ile güneşin tam doğduğu, ışıkların artık yeryüzünü tamamen aydınlattığı ana kadar namaz kılınır. Bu, küçük bir aralıktır, sabah namazı vakti dar bir vakittir.

Sabah namazı vakti

Namaz vakitleri aslında ezandan ezana tespit edilir. Örneğin, öğle ezanı ile ikinci ezanı arasında kalan vakit öğle vaktidir ve öğle namazı bu aralıkta kılınabilir. Cuma namazı da öğlede olduğu için o da böyle kılınabilir. Fakat sabah namazında bu istisnadır. Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınmaz. Sabah namazı aralığı dar bir vakittir. Diğer namazlar ezandan ezana kadar kılınabilirken sabah namazı güneş doğduktan sonra kılınmaz. 

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat