Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ruşeym nedir?

10,675
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ruşeym nedir?

Ruşeym buğday tanesinin yani tohumun çimlenmesini ve üremesini sağlayan canlı bölgesidir. Buğday ruşeymi tanenin en hassas bölgesini oluşturur. Buğdayın en alt kısmındaki embriyo ve skutellum tabakalarından oluşur. Buğdayın çimlenmesi için gerekli her türlü besin maddesi burada yer alır. Vitaminler, mineraller, karbonhidrat gibi pek çok faydalı madde barındırır.

Buğday ruşeymi, lif değeri ve antioksidan içeriği yüksek, tokluk hissi veren lezzetli bir besin maddesidir. İçeriğinde yüksek miktarda glutatyon, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve biyolojik değeri yüksek proteinlerin yanı sıra fosfor, kalsiyum, çinko, demir, manganez, selenyum ve krom bulunur.  İçeriğinde kaliteli proteinler barındıran ruşeym genç beslenmesinin yanı sıra hücre yenilenmesinde önemli yer tutar.

Buğday ruşeymi yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar ise doğru koşullarda muhafaza edilmezse faydalı özelliklerini kaybeder. Bu nedenle yani  buğday ruşeyminin yüksek antioksidan içeriği dolayısıyla saklanmasına özen gösterilmelidir. Hava, nem, oksijen, sıcak ve ışıktan korunması gerekir. Ruşeym doğru koşullarda ve doğru ambalajlanmalı, uygun şartlarda acıma, küflenme ve böceklenme riskine karşı korunmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat