Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında robotik yönteminin avantajları nelerdir?

17,298
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında robotik yönteminin avantajları nelerdir?

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, obezite ameliyatının en sık uygulandığı, ABD'de en yoğun uygulanan ameliyattır. Ameliyat iki fonksiyona sahiptir. Bunlardan biri kısıtlama, ikincisi ise emilim azaltmadır. 

Ameliyata öncelikli olarak 30ml'lik yeni bir mide poşu oluşturarak başlanır. Bu mide poşuna yaklaşık 150cm'lik bir bağırsağa (bypass terimi buradan gelir) beslenme bacağı olarak ağızlaştırılır. Daha sonra biliopankreatik bacakta 150cm'lik beslenme bacağına ağızlaştırılır. Bu ameliyatta iki ağızlaştırma, yani anastomoz vardır. Bunlardan biri mide ile bağırsak arasında, bir diğeri ise bağırsak ile bağırsak arasındadır. Sonuçtaki etki, mideyi küçülterek mide kısıtlama, yaklaşık 2 metrelik bağırsakta, emilim azaltma ile etkin ve uzun süreli bir başarı sağlanır. 

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatının robotik yöntemle yapılması, özellikle mide ile bağırsak arasındaki anastomoz açısından son derece önemlidir. Bu anastomozun etkin ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi, robotik cerrahinin bize sağlamış olduğu el hareket kabiliyetlerinde yükseklik, tremor adı verilen titremenin azalmasıdır. Bu sayede ameliyat kalitesi artar, hastalarda elde edilen başarılar daha fazla olur.  

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat