Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile rahim alma ameliyatı nasıl yapılır?

23,044
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile rahim alma ameliyatı nasıl yapılır?

Kapalı cerrahide rahim alma ameliyatı rahmin karnın içindeki bağlardan ayrıldıktan sonra vajinal yolla çıkartılması şeklinde olur. 

Robotik cerrahide rahim alma ameliyatı yaparken öncelikle kamera trokarı sokulur. Bu şekilde karnın içi incelenir. Genellikle iyi huylu nedenlerle rahmi alıyorsak, robotun 3 enstrüman kolundan yalnızca 2 tanesi kullanılır. Bunların trokarları 8 mm'dir. 8 mm'lik kesiler göbeğin yaklaşık 10'ar cm kenarından açıldıktan sonra içlerine bu enstrümanları takarız. Bu enstrümanlar kesici bir makas ve kanamayı durdurma amaçlı kullanılan kalgülatördür. Ayarlamalar yapıldıktan sonra cerrah konsolun başına geçer. 3 boyutlu kameradan aldığı görüntü sayesinde karnın içini inceler. Bütün kontrol cerrahtadır. 

Robotik cerrahide, hastanın karnına 3 adet deliğin yanına genellikle 1 tane daha delik açılır. Bu delikten de asistan, ihtiyaç olduğunda hem içeriyi yıkamak, hem de görüntülenmesi gereken bir doku olduğunda yardım etmek veya içeriye dikiş atılacaksa, o dikişi içeriye verip çıkarmak için yardımcı olabilir. Dolayısıyla hastanın başında mutlaka bir tane asistan bulunmaktadır. 

Konsolun başına geçtikten sonra uterusun bağlarını hem makas, hem de damarları kalgüle edecek, kanamayı durduracak cihaz ile kesip bağladıktan sonra vajinal yoldan çıkartılır. Vajinal yoldan çıkardıktan sonra vajinanın açık kısmı ise dikiş ile kapatılır. İşte burada robotun dikiş atma özelliği çok önemlidir ve cerraha büyük avantaj sağlar. Kullanılan cihazların uçları cerrahların el hareketlerini yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da cerraha büyük hareket kabiliyeti sağlar ve cerrah tıpkı bir açık ameliyat yapar gibi, içeride rahat hareket imkanı bulur. 

Bu nedenle vajen kafı denilen bölge de çok kısa sürede kapatılır ve ameliyat tamamlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat