Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile jinekolojik ameliyatlar tek delikten yapılabilir mi?

16,693
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile jinekolojik ameliyatlar tek delikten yapılabilir mi?

Jinekolojik ameliyatların bazıları robotik cerrahi ile tek delikten yapılabilir. Hatta kanser hastalarının bir kısmı da tek bir delikten girilerek ameliyat edilebilir. Rahim küçük ve uygun boyutta ise tek delikten ameliyat yapmak mümkün olur. 


Robotik cerrahide kullanılan robotta bulunan enstrümanlar ve trokarların tümü hastanın göbeğine açılmış 2 - 2,5 cm'lik kesiden giriş yapabilir. Dolayısıyla hasta uyandığında sadece göbeğinde bu 2 - 2,5 cm'lik kesiyi görür. Bu kesinin de büyük bir kısmı göbeğinin içine girdiği için dışarıda görmüş olduğu kesi miktarı son derece küçük olur. Bu da son derece kozmetik bir görünüş oluşturur. 

Robotik cerrahi tekniği ile yapılan jinekolojik ameliyatlarda, ameliyatın tek bir küçük kesiden yapılmış olması, hastanın ertesi gün ve 2 gün içinde sanki hiç ameliyat olmamış hissi yaşamasını sağlar. 

Tek delikten yapılan rahim kanseri ameliyatlarından sonra hastalar göbeklerindeki küçük delik sayesinde hızla ayağa kalkabilir, ameliyat sonrasında alacakları bir radyoterapi ya da kemoterapi varsa tedaviye en kısa zamanda başlayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat