Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Riskli yapı nedir?

214
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Riskli yapı nedir?

Riskli yapı bir apartmanın, bir binanın yapıldığı tarihten sonra orada oturan kişilerin müracaatı ile burada yaşamanın riskli olacağı, binanın yıkılma, zarar görme durumunun olmasının bildirilmesi ile söz konusu olur. Bu tür bir yapı riskli yapıdır. 


Binanın beton yapısı yönetmeliklere göre teknik olarak yetersizse, zemin etüdü yönünden depreme dayanıklı değilse riskli yapı olarak değerlendirilmesi zorunludur. Bu noktalara bakılır ve binanın risk taşıyıp taşımadığı, içinde yaşanmasının zararlı olup olmayacağına bakılır. 

Özellikle deprem kuşağımızda olmamız dikkate alınarak yeni yönetmelikler hazırlanmıştır. Binaların yeniden teknik özellikleri belirlenmiştir. Öncelikle arsaya zemin etüdü yapılarak nasıl bir temel atılacağına ilişkin teknik düzenlemeler söz konusu olur. Bu düzenlemeler çerçevesinde de kişinin yapının içinde oturmasının yaşam tehlikesi arz edip etmeyeceği de anlaşılmış olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat