Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Restoranda masaya gelen şarabı nasıl geri çeviririz?

12,006
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Restoranda masaya gelen şarabı nasıl geri çeviririz?

Restoranda masaya gelen şarabı geri çevirmek için şarabın kusurlu olması gerekiyor. Şarabı beğenmememiz şarabı geri çevirmek için bir bahane değil ne yazık ki. Ancak bazı durumlarda, lokantanın müdavimi isek, oradaki servis elemanları bizi seviyorlarsa, güzel bir diyaloğumuz varsa, o şaraba özel, ağız tadımızın buna uygun olmadığını, çok tatlı ya da çok buruk olduğuna dair bilgilendirme yaparak, restoran ile ilişkilerimizi germeden rica edebiliriz. Ancak bu tamamen o mekan ile ilişkilerimiz ile ilgilidir. 


Normal şartlarda bir restoranda masaya gelen şarabı ancak bozuk ise geri gönderebiliriz. Bir şişe açıldığında tadım da şarabın iyi mi kötü mü, size uygun mu değil mi olduğuna değil, şarabın bozuk olup olmadığına bakma amaçlıdır. Çok iyi kalite restoranlarda bunun için sommalierler bulunur ve servis sırasında sommalier sadece koklayarak veya çok küçük bir yudum tadarak testi yapar. Şişede bir sorun varsa yeni bir şişe açacaklarını söyleyerek, o şişeyi kendileri gönderirler. 

Şarapların bozulmasına sebep olan nedenlerden biri şarap mantarlarıdır. Her yıl dünyda yüzde 5 civarında şarap mantar hataları nedeniyle bozulmaktadır. Buna buşone olma, yani mantar kokusu diyoruz. Burada daha ziyade küf, ıslak karton,mukavva, nemli tavanarası gibi kokular ön plandadır.  Böyle bir durumda zaten şarap geri gönderilebilir. 

İkinci bir şarap bozulma nedeni, şarabın hava almasından kaynaklanan oksidasyon kusurudur. Oksidasyon da fındık, ceviz, çürük yaprak gibi geçkin, baygın kokular ortaya çıkarır. 

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat