Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Resim nasıl yorumlanır?

3,862
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Resim nasıl yorumlanır?

Resim sanatçının elinden çıktıktan sonra yeni bir yaşama kavuşur. Bazen resim sanatçıdan daha ünlü bile olabilir. Örneğin Mona Lisa en az Leonardo Da vinci kadar ünlüdür. Resme bakanlar kendilerine göre bir yorum yaparlar. Bu yorum kişinin kültürüne, sanat birikimine, duyarlılığına, psikolojisine göre değişir.


Belli bir sanat eğitimi aldıktan sonra kişi o resme daha farklı bakar. O resmi değerli kılan farklı özellikler vardır. Yapıldığı dönem, döneme getirdiği yenilik, yaratıcı özellikleri, döneme yeni bir ışık vermesi önemlidir. 

Ardından teknik özellikler gelir. Renk, ışık, kompozisyon, ritim, denge gibi özelliklerdeki özgün bakışa bakılır. Ardından resmin teması, temaya yaklaşım biçimleri söz konusudur. Tüm bunlar resmi değerlendirme, resim yorumlama kriterleridir. 

Hiç bu kriterler olmadan kişi örneğin cehennemin tasvir edildiği bir resme bakıp sadece cehennemin korkunç olduğunu görüp, asla oraya gitmemesi gerektiğini düşünebilir. 

Resmi gerçekten anlamak belli bir birikim ve sanat eğitimi ister. Bu eksiklik giderildiğinde sanatın getirdiği birikimler hayatımıza yansır. Sanatı sadece tuval, resim ya da heykel olarak görmeyip yaşamın gereği olarak almak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat