Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rektum kanserinde robotik yöntemin hastaya sağladığı avantajlar nelerdir?

17,673
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rektum kanserinde robotik yöntemin hastaya sağladığı avantajlar nelerdir?

Rektum kanseri de kalın bağırsak kanseri gibi açık cerrahiye göre kapalı yöntemle yapılması hastaya avantajlar sağlar. Ancak kapalı yöntemler arasında gerçekten rektum kanserinin laparoskopik yöntemle tedavi edilmesi, zaman zaman dar pelvise sahip erkeklerde ya da obezite hastalarında zor olabilir. İşte burada robotik teknolojinin sağladığı 3 boyutlu kamera, derinlik hissinde azalma sağlayan bir kamera sistemi, el hareketlerinin 6-8 eksende yüksek düzeyde hareket kabiliyetlerinin olması tabii ki rektum kanseri tedavisinde robotik cerrahiyi bir adım öne getirmektedir. 

Hem onkolojik hem de fonksiyonel açıdan baktığımızda robotik cerrahide iyi verilere sahibiz. Çünkü pelvis bölgesine baktığımızda hem seksüel hem de ürolojik açıdan ciddi bir nöral sinir ağına sahip bir bölge burası. Dolayısıyla robotik cerrahi ile bu planların ciddi bir şekilde korunması, seksüel ve ürololojik fonksiyonlar açısından da olumlu sonuçlar getirmektedir hastalarda.

Sonuç itibari ile rektum kanserinin bugün itibari ile robotik yöntemle yapılması gerek açık cerrahiye göre, gerekse  laparoskopik cerrahiye göre ciddi avantajlar sağlamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat