Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Recep Tayyip Erdoğan'a neden siyaset yasağı konulmuştu?

919
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Recep Tayyip Erdoğan'a neden siyaset yasağı konulmuştu?

Recep Tayyip Erdoğan, 1984'te Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ın kurduğu Refah Partisi'nde Beyoğlu ilçe başkanlığı ve İstanbul il başkanlığı yaptı. Bu süreçte iki kez milletvekili adayı oldu.  

Erdoğan, Erbakan'ın en önem verdiği isimler arasındaydı. 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı devam ederken Refah Partisi Anayasa Mahkemesi'nce kapatıldı ve Erbakan'a siyaset yasağı getirildi. Bundan sonra Erdoğan'ın da dahil olduğu Refah Partisi kadrosu Fazilet Partisi'ni kurdu. Bu dönemde askerin siyaset üzerinde ciddi bir etkisi vardı ve Milli Görüş Hareketi irtica ile suçlanıyordu. Askerlerin odağındaki Milli Görüşçülerden biri de Erdoğan'dı.

Recep Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak nedeni

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanlığı'nı sürdürürken kendisi hakkında bir mitingde yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. Dava sonunda Erdoğan aleyhine karar verildi. Mahkemenin 10 ay hapis cezası verdiği Erdoğan, infaz yasalarının ceza indirimleri ile birlikte 1999 yılında toplam 4,5 ay cezaevinde yattı. Ayrıca 5 yıl siyaset yasağı aldı.

Ancak Erdoğan hapisten çıktığında Türkiye'nin siyasi iklimi çok karışıktı. Peşpeşe gelen ekonomik ve politik krizler, yüksek enflasyon, yolsuzluklar ve mevcut siyasi partilerin çekişmeleri seçmeni yeni arayışlara yöneltmişti. 

Erdoğan bu dönemde AK Parti'yi kurarak seçmenin arayışına cevap verecekti.

Bundan sonra Erdoğan, toplam 12 yıl olmak üzere, 3 dönem boyunca AK Parti genel başkanlığı ile birlikte başbakanlık görevini sürdürdü.

10 Ağustos 2014 tarihinde halkoylaması ile Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat