Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rapunzel nasıl bir masal?

2,200
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rapunzel nasıl bir masal?

Dünya çocuklarının en sevdiği masalların yaratıcılarından olan Grimm Kardeşlerin, çok uzun örgülü sarı saçlı kahramanları Rapunzel adını bir marul türünden almaktadır.

Oldukça fakir olan kadınla kocasının çok istedikleri halde çocukları yokmuş. Gel zaman git zaman, kadın sonunda bir bebeklerinin olacağını fark etmiş. Hamileyken kocası bir dediğini iki etmeden, ne isterse yerine getirmiş. Ama bir gün kadının gözü yan bahçelerindeki kötü kalpli cadının yemyeşil marullarına takılmış ve o andan sonra başka şey düşünemez olmuş. Yemeden içmeden kesilmiş, zayıfladıkça zayıflamış. Sonunda kocası tüm cesaretini toplayıp, cadının bahçesinden bir avuç marul yaprağı kopartmış. Kadın marulları afiyetle yemiş ama tadı damağında kalmış. Bunun üzerine kocası ertesi gün tekrar bahçeye girmiş ama bu sefer cadıya yakalanmış. Cadı marullarının çalınmasına çok kızmış ve onları cezalandıracağını söylemiş. Adamın yalvarması karşısında, ancak yeni doğacak bebeği kendisine verirlerse onları affedebileceğini söylemiş. Adam da çaresiz kabul etmiş. 

Cadı bebeği doğar doğamaz almış. Ona çok iyi bakmış, çünkü o da bir çocuğunun olmasını çok istiyormuş. Rapunzel on iki yaşına gelince, dünyalar güzeli bir kız olmuş. Cadı onu ormanın içindeki yüksek kulesine kapatmış. Kızını kimseyle görüştürmeyerek dünyanın kötülüklerinden koruyabileceğini düşünüyormuş. Bu kulenin kapısı, merdiveni yokmuş, sadece en tepesinde küçük bir penceresi varmış. Cadı ziyarete geldiğinde aşağıdan, "Rapunzel, Rapunzel! Uzat o altın sarısı saçlarını," diye sesleniyormuş. Rapunzel uzun örgülü saçlarını pencereden uzatıyormuş, cadı da saçlara tutunarak yukarı tırmanıyormuş. Bu yıllarca böyle sürüp gitmiş.

Bir gün kralın oğlu avlanmak için ormana girmiş. Ormanda çok güzel sesli birinin şarkısını işitmiş, bu şarkıyı takip ederek kuleye varmış. Ancak kulenin girişinin olmadığını görünce, her gün kulenin yakınlarına gidip saklanarak, aşık olduğu sesi dinlemeye başlamış. Böyle saklandığı bir gün cadıyı görmüş ve nasıl yukarı tırmandığını öğrenmiş. Ertesi gün o da cadı gibi, "Rapunzel, Rapunzel! Uzat o altın sarısı saçlarını," demiş ve saçlara tutunarak, kuleye tırmanmış. Rapunzel cadıdan başka ziyaretçisi olmadığı için önce biraz korkmuş fakat prens onu şarkı söylerken dinlediğini ve sesine aşık olduğunu anlatınca korkusu yatışmış. Prens, Rapunzel'e evlenme teklif etmiş, o da kabul etmiş. Masalın buraya kadar olan kısmı herkes tarafından bilinir de sonrası pek bilinmez. Sonrasını merak edenler için işte devamı?

Rapunzel'in kuleden kaçması için akıllarına bir fikir gelmiş. Prens her gelişinde bir iplik çilesi getirmeye, Rapunzel de bunlardan merdiven yapmaya başlamış. Ama bir gün Rapunzel boş bulunup cadıya, "Anne, prens senden daha hızlı tırmanıyor saçlarıma," deyince her şey ortaya çıkmış. Cadı kızının kendisinden habersiz iş çevirmesine çok kızmış ve saçlarını kesip, onu çok uzaklardaki bir çöle göndermiş. O gece cadı kulede prensi beklemiş. Kulenin penceresinden Rapunzel?den kestiği saç örgüsünü uzatmış. Prens yukarıda sevgilisi yerine cadıyla karşılaşınca üzüntüden kendini aşağı atmış. Fakat ölmemiş sadece dikenler gözlerine battığı için kör olmuş.
 
Senelerce kör bir halde yitirdiği sevgilisini aramış durmuş, en sonunda bir gün yolu Rapunzel'in yaşadığı çöle düşmüş. Rapunzel'in şarkı söyleyen sesini duyunca, sese doğru koşmuş. Rapunzel, prensini karşısında görünce, mutluluktan ağlamaya başlamış. Gözyaşları prensin gözlerine gelmiş ve bir mucize olmuş, prens görmeye başlamış. Evlenip, prensin ülkesinde mutluluk içinde yaşamışlar. 
Bu masalın ana fikri ne olursa olsun başkalarının malını izinsiz almamamız gerektiğidir. Bir marul yaprağı için bile çok ağır bedeller ödeyebileceğimizdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat